Údaje o vývoji cen středoevropské měny neovlivnily

16.09.2019 15:44:32
Středoevropské měny dnes mírně oslabovaly. Dnešní kalendář mnoho důvodů k výraznějším změnám neposkytl. Průmyslové ceny v ČR dle nově zveřejněných dat vykázaly v srpnu růst desetinu nad odhady, ale naopak zemědělské ceny vykázaly výrazný pokles. Blíže viz zde http://bit.ly/2kNfH22. Spotřebitelské ceny v Polsku v srpnu v souladu s odhady vzrostly meziměsíčně o 0,2 %. Meziroční míra inflace setrvala beze změny na 2,2 %, když trh čekal mírné zpomalení.
 
Newyorský Fed index výrobní aktivity v září klesl pod odhady, ale udržel se v mírném plusu. Složka očekávaných investic se snížila na nejnižší úroveň od roku 2016. 
 
Zítra bude finanční trh sledovat výsledek průmyslová výroby v USA a ZEW index v Německu. V případě průmyslové výroby v USA čekáme po propadu v červenci meziměsíční nárůst o 0,4 % a to díky těžařskému sektoru. Zpracovatelský průmysl by po červencovém propadu rovněž měl vykázat drobný nárůst, ale trendově se výrobní aktivita v USA snižuje. V případě zmiňovaného ZEW indexu očekávaní analytiků odhadujeme malé zlepšení z důvodu toho, že předchozí propad indexu byl přece jen hodně velký, přičemž akciové trhy rostou. Připomeňme, že oči investorů tento týden směřují na středeční výsledek zasedání Fedu.
 
Autor: Michal Brožka