Konec půstu – vstříc růstu

24.04.2024 10:50:00

Ekonomika začíná ožívat Po loňském poklesu o 0,2 % očekáváme letos růst HDP o 1,4 % a příští rok jeho zrychlení na 2,2 %. Motorem ekonomického oživení by měl být obnovený růst domácní poptávky, ať už spotřeby či investic. K vyšším útratám domácností by mělo pomoci pokračující zvyšování reálných mezd. Výkon průmyslu naproti tomu zůstane letos slabý.

Inflace se udrží poblíž 2% cíle centrální banky Celková inflace podle nás letos dosáhne 2,1 % a v příštím roce se sníží na 1,8 %. Zatímco ceny potravin letos klesnou, jádrová inflace a růst regulovaných cen budou stále přesahovat 2 %. V roce 2025 se však v jádrové inflaci plně projeví přísná měnová politika a v regulovaných cenách levnější energie na světových trzích.

ČNB bude pokračovat s pozvolným snižováním sazeb Přetrvávající opatrnost centrální bankéři vysvětlují rychlým růstem cen služeb a slabší korunou. Na následujících třech zasedáních čekáme snížení úrokových sazeb o 50 bb. Na konci letošního roku by se repo sazba měla dostat na 3,5 %, což pravděpodobně bude konečná úroveň současného cyklu.

Tržním úrokovým sazbám se dolů příliš chtít nebude Vyšší terminální sazby ECB, Fedu ale i ČNB budou bránit výraznějšímu poklesu korunových tržních úrokových sazeb, a tím i výnosům tuzemských státních dluhopisů.

Kurz koruny by mohl ve zbytku roku mírně posilovat Obnovení apreciace vůči euru očekáváme především v souvislosti se zlepšováním fundamentů domácí ekonomiky. Globální sentiment však bude nadále nakloněn americkému dolaru.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení