Rostoucí nejistoty vedou ČNB k opatrnosti

04.04.2025 11:07:58

Dnes byl zveřejněn záznam z posledního měnověpolitického zasedání ČNB, na kterém bankovní rada jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Repo sazba tak zůstala na 3,75 %, přestože základní scénář poslední (únorové) prognózy centrální banky pro druhé čtvrtletí počítal s jejím průměrem ve výši 3,3 %, a další snížení sazeb s ním tedy bylo konzistentní. Bilance rizik poslední prognózy ČNB však byla vychýlena v proinflačním směru a spolu se značnými globálními riziky tak poskytla bankovní radě podporu pro ponechání úrokových sazeb beze změny.

Proinflačním rizikem zůstává podle bankovní rady vývoj v řadě cenových okruhů a napjatý trh práce. Obavy vyvolává podle zápisu především zvýšená dynamika cen služeb a potravin. Slučitelný s cenovou stabilitou není podle některých radních ani současný růst cen nemovitostí. Jedním ze zdrojů těchto proinflačních rizik je podle bankovní rady napjatý trh práce, potažmo mzdy, které vytváří potenciál pro absorpci zvýšené inflace.

Opatrnost posiluje také nejistý globální vývoj a jeho případné implikace pro tuzemskou ekonomiku. Podle zápisu z pohledu radních zůstává většina rizik relevantní. Celkový rozsah rizik a nejistot se však od předchozího zasedání (v únoru) rozšířil, a to zejména v případě těch ze zahraničí, ať už jde o zvyšování celních bariér, vyšších výdajů na obranu nebo více proinflační vývoj v Německu. Globální situace je podle většiny členu bankovní rady „velmi nepřehledná a vyžaduje přístup wait-and-see“.

Nastavení měnové politiky je bankovní radou vnímáno jako lehce restriktivní. Na místě je v souvislosti se zmíněnými riziky a blízkosti neutrální úrokové sazby podle zápisu jednotně komunikovat, že měnové podmínky nebudou uvolňovány předčasně. Samotná neutrální úroková sazba podle J. Kubíčka leží okolo 3,5 %.

Ze zápisu je podle nás přes jestřábí tón patrné, že snižování úrokových sazeb ještě není u konce. Vyplývá to už ze samotného hodnocení nastavení měnových podmínek jako stále restriktivních. Načasování dalšího snižování úrokových sazeb i jejich rozsah ale vnímáme jako velmi nejistý. Rizika jsou oproti námi očekávanému ještě trojímu snížení úrokových sazeb tempem 25 bb za čtvrtletí v letošním roce aktuálně vychýlena směrem k menšímu, respektive pomalejšímu uvolnění měnové politiky. Do hry ovšem mohou vstoupit rozsáhlá cla na dovoz do USA, která byla ohlášena až po posledním zasedání bankovní rady.

Autor: Jaromír Gec