Inflace v eurozóně se blíží k cíli ECB

01.04.2025 7:57:44

V tuzemsku dnes bude zveřejněn konečný odhad HDP za Q4 24, březnový PMI ze zpracovatelského průmyslu a výsledek hospodaření českého státu za první tři měsíce letošního roku. Konečný odhad HDP by už neměl přinést žádné zásadní překvapení, i když prostor pro datové revize hodnotíme jako značný. Nálada v tuzemském průmyslu by se měla nepatrně zlepšit, když očekáváme zvýšení PMI z 47,7 b na 48,0 b. Pozitivní vliv by měl mít nárůst optimismu ohledně německé ekonomiky po schválení výrazného fiskálního balíčku tamním parlamentem. Březnové PMI budou zveřejněny i v Německu a eurozóně, půjde už ale pouze o konečné odhady. Inflace v eurozóně se podle nás v březnu přiblížila ke dvouprocentnímu cíli ECB. V USA pak bude zveřejněn počet volných pracovních pozic. Jednat se ale bude o již relativně starý údaj za únor. O aktuálním stavu amerického trhu práce tak více napoví až páteční payrolls za březen. Sledován bude také ISM index z amerického průmyslu, u kterého očekáváme pokles do pásma kontrakce (z 50,3 b. na 49,8 b.), a to v důsledku nejistoty spojené s plánovanými cly.

Na inflaci působí nižší dynamika cen pohonných hmot a služeb

Růst evropských spotřebitelských cen podle nás v březnu zpomalil do blízkosti cíle ECB. Inflace v eurozóně podle našeho odhadu v březnu klesla o 0,3 pb na 2,0 % y/y a ta jádrová o 0,2 pb na 2,4 % y/y. S ohledem na to, že včera zveřejněná a váhově významná inflace pro Německo sice skončila pod tržním konsensem avšak nad našimi očekáváními, hodnotíme rizika našeho odhadu pro celou eurozónu jako vychýlená ve směru mírně vyšší úrovně. Ke zpomalení růstu spotřebitelských cen by měly přispět ceny pohonných hmot. Ty podle našeho odhadu v eurozóně meziměsíčně klesly o výrazná 3,5 % a přispěly tak k meziročnímu poklesu celé skupiny cen energií o 1,7 %. Druhým významným faktorem by mělo být zpomalení růstu cen služeb, které odhadujeme ve výši 0,3 pb na březnová 3,4 % y/y. To by byla nejnižší dynamika od poloviny roku 2022. Část tohoto vývoje by měla jít na vrub rozdílnému načasování Velikonoc, které typicky vytvářejí tlak na ceny v oblasti pohostinství, ubytování a dopravy. Zatímco loni Velikonoce připadly na konec března, letos budou až v dubnu. Tento vliv bývá patrný zejména na německých datech. Obrácený efekt, který lze očekávat v dubnu, pak bude tlumit skutečnost, že v rámci HICP indexu došlo v Německu k meziročnímu poklesu váhy cen dovolených s komplexními službami. Navíc růst mezd v eurozóně zpomaluje a neočekáváme tak, že by se meziroční růst cen služeb v dubnu vrátil na únorovou úroveň. Naopak v průběhu roku by mělo docházet k jeho dalšímu postupnému zvolňování ke 3 % y/y.

Akciové trhy čelí pod tlakem amerických cel silnému výprodeji

Německá inflace byla v březnu nižší, než trh čekal. V harmonizovaném vyjádření došlo ke zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen z 2,6 % na 2,3 %, což bylo desetinu pod tržním konsensem. Na poklesu inflace se podílely hlavně ceny pohonných hmot a služeb. Meziroční růst cen služeb v Německu zpomalil o 0,4 pb na 3,4 %. Významně na to pravděpodobně působil vliv vyšší srovnávací základny související s rozdílným datem konání Velikonoc. Ceny energií byly meziročně nižší o 2,8 %, podpořené březnovým poklesem cen pohonných hmot, zatímco potraviny naopak meziročně zdražily o 2,9 %.

Na devizových trzích včera panoval relativní klid, ty akciové ovšem čelily silnému výprodeji. Americký dolar vůči euru mírně posiloval v rozsahu 0,2-0,3 % na pozadí poměrně prázdného ekonomického kalendáře. Ve směru silnějšího dolaru působí zvýšená riziková averze, která je na trzích patrná zejména v souvislosti s nejistotou kolem amerických cel. Ta ovšem můžou zároveň zapříčit významné zhoršení dosud silné ekonomiky USA. Tento faktor je z delšího úhlu pohledu pro trhy podle všeho významnější a dolar se tak oproti začátku roku nachází na výrazně slabších úrovních. Měny středoevropského regionu vesměs uzavřely včerejší evropskou seanci pod tlakem silnějšího dolaru na mírně slabších úrovních. Tuzemská koruna oslabila vůči společné evropské měně o 0,1-0,2 % a její kurz se tak držel poblíž 25 CZK/EUR. V obdobném rozsahu oproti euru oslabil i maďarský forint, zatímco kurz polského zlotého zůstal téměř beze změny. Trhy nyní směřují své zraky především na středu, kdy by Donald Trump měl oznámit výši a rozsah plánovaných cel na dovoz do USA. Podle jeho posledního výroku se cla budou týkat všech zemí obchodujících s USA, nejen těch, s kterými mají Spojené státy nejvíce deficitní obchodní bilanci. To může naznačovat, že cla budou plošná a zasáhnou velkou část sektorů. Tato zpráva byla zřejmě hlavním důvodem včerejšího silného výprodeje na akciových trzích, když většina evropských akciových indexů jen během včerejška odepsala 1,5-2 % své hodnoty.

Autor: Martin Gürtler

Plný text ke stažení