Nový prezident USA Donald Trump se ujme úřadu

20.01.2025 8:03:40

Pozornost finančních trhů bude směřovat na inauguraci a projev znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, která proběhne dnes ve večerních hodinách. To může na trhy přinést větší volatilitu. Z dat bude ve Spojených státech zveřejněna statistika prodeje stávajících nemovitostí, která podle našeho odhadu ukáže na jejich další mírné oživení.  V eurozóně lednový indikátor PMI ve službách mírně zkoriguje svůj prosincový růst, naopak v průmyslu očekáváme drobné zlepšení. Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v lednu díky rostoucím reálným disponibilním příjmům pravděpodobně mírně zlepší. Naopak německý ZEW index zůstane prakticky beze změny. Celkově se nálada v eurozóně začíná mírně lepšit. Konjukturální průzkum bude zveřejněn i v Česku. Zde vývoj platebních transakcí naznačuje, že by důvěra spotřebitelů mohla v lednu stoupnout.

Indikátory důvěry v eurozóně se postupně zlepšují

Inaugurace znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa proběhne dnes ve večerních hodinách našeho času. Její součástí bude i projev nového prezidenta. Ten může přinést různě silné výroky a s nimi i vyšší volatilitu na finančních trzích. Otázkou ale je, co z plánů Donalda Trumpa bude nakonec skutečně zrealizováno a v jakém časovém horizontu. Nový ministr financí Scot Bessent se již nechal slyšet, že kroky budou spíše postupné. Prioritou bude prodloužení daňové novely z roku 2017 (Tax Cut and Jobs Act), která by jinak na konci roku 2025 vypršela. Zároveň se již objevily zprávy, že Trumpův tým diskutuje spíše postupný náběh celních opatření s cílem získat větší vyjednávací prostor a vyhnout se dopadu do inflace, což je i náš názor.

Z dat bude zveřejněn prosincový vývoj stávajících nemovitostí. Zde očekáváme pokračující pozvolné oživení, které započalo již na konci roku 2024. To však není důsledkem poklesem hypotečních sazeb, ale vyšší nabídkou nemovitostí a jejich nižšími cenami.

V eurozóně bude kalendář patřit předstihovým indikátorům. Očekáváme, že lednový index PMI v oblasti služeb po výrazném nárůstu v prosinci (na 51,6 bodu) mírně zkoriguje (na 51,5 bodu). V průmyslu naopak předpokládáme mírný nárůst z 45,1 bodu na 45,5 bodu. Kompozitní index tak mírně poklesne (na 49,1 bodu).  Dle aktuální hodnoty PMI indikátorů by ekonomika eurozóny měla upadnout do recese. To však tyto indexy indikují již od roku 2022, nicméně ekonomika zatím stále roste. Větší důraz proto klademe na předstihové indikátory z dílny Evropské komise, které naznačují, že v letošním roce by se dynamika HDP eurozóny měla pohybovat kolem úrovně 1 %. Z dalších dat si tento týden zaslouží pozornost lednová spotřebitelská důvěra, která by měla vzrůst díky utaženému trhu páce a rostoucím reálným příjmům domácností. O tom, jak moc jsou tyto příjmy domácnosti ochotny utrácet, by mohly napovědět listopadové registrace nových automobilů v eurozóně. V Německu lednový průzkum investorů ZEW zůstal podle našeho odhadu prakticky beze změny, zatímco ve Francii by podnikatelská důvěra za leden měla mírně oslabit.

V Česku budou zveřejněny výsledky konjunkturálního průzkumu za leden. Zatímco v prosinci došlo ke zhoršení tohoto ukazatele, očekáváme v lednu (alespoň mezi spotřebiteli) jeho zlepšení. Tomu, že se nálada spotřebitelů zlepšila, nasvědčuje mimo jiné vývoj karetních transakcí. Nahrávat by jim mělo i zpomalení inflace a s tím i solidní růst reálných mezd.

Vítězem minulého týdne bylo euro

Minulý týden se nesl ve znamení zveřejňování inflačních dat, a to jak ve Spojených státech, tak i na domácí půdě. Americká inflace v prosinci v meziročním vyjádření sice dále zvýšila své tempo a dosáhla 2,9 %, její jádrová složka ale pozitivně překvapila nižším růstem o 3,2 % y/y a +0,2 % m/m oproti tržnímu očekávání ve výši 3,3 %, respektive 0,3 %. To si trh interpretoval jako vyšší šanci na uvolňování měnové politiky Fedu a dolar začal ze svých nejsilnějších úrovní od listopadu 2022, kam se v posledních týdnech dostal díky datům z trhu práce, slábnout. Za tržním očekáváním zůstaly i prosincové ceny průmyslových výrobců. I po zveřejněných datech trhy zaceňují první snížení úrokových sazeb v USA až v polovině letošního roku. Do jeho konce zatím vidí necelé dva „cuty“. Náš odhad předpokládá další uvolnění měnových podmínek v březnu. Americké prosincové maloobchodní tržby do tohoto rébusu příliš jasna nevnesly, když nominálně za očekáváním zaostaly (+0,4 % m/m vs +0,6 %), zatímco v tzv. kontrolní skupině, která je podstatná pro výpočet HDP, rostly o silných 0,7 % m/m. Vítězem klání se minulý týden nakonec stala společná evropská měna, která zpevnila o 1,3 % a v jeho závěru se obchodovala za 1,032 USD/EUR.

V eurozóně byl zveřejněn záznam z posledního (prosincového) jednání ECB. Ten potvrdil, že by úrokové sazby mohly v eurozóně dále klesat. Celoroční údaj německého HDP za rok 2024 ukázal na pokles tamní ekonomiky již druhý rok v řadě, tentokráte o 0,2 %. Celoroční údaj zároveň implikuje mezičtvrtletní pokles o 0,1 % v Q4 24, po růstu o 0,1 % v Q3. Hlubšímu poklesu německé ekonomiky v roce 2024 zabránila pomalu oživující spotřeba domácností (+0,3 %) a především spotřeba vlády (+2,6 %). Naproti tomu ostře klesla tvorba hrubého fixního kapitálu (o 2,8 %).

Tuzemská prosincová inflační data skončila pod tržním konsensem. Navzdory námi i trhu předpokládané meziměsíční stagnaci spotřebitelské ceny během prosince klesly o 0,3 %. To znamenalo zrychlení meziroční dynamiky z listopadových 2,8 % na prosincová 3,0 %, když jsme my, trh i ČNB počítali s 3,3 %. Inflace tak zůstala v tolerančním pásmu, kde se bude držet i po zbytek letošního roku. To by mělo umožnit ČNB na únorovém zasedání opět přistoupit ke snížení úrokových sazeb. V tomto smyslu data okomentovala i viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Ceny průmyslových výrobců v závěru týdne naopak překvapily výrazným růstem. Oproti tržnímu konsensu ve výši 0,2 % se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 0,6 %. Překvapení šlo na vrub téměř výlučně energetické složky, když se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu meziměsíčně zvedly o 3,4 %. V lednu však v této kategorii zřejmě uvidíme korekci směrem dolů. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4hfA12A. Na pouze pomalu ožívající spotřebitelskou poptávku ukázala listopadová data maloobchodních prodejů i tržeb za celý sektor služeb. Také maloobchodní prodeje za listopad skončily pod tržním očekáváním. Podrobněji jsme prosincovou inflaci komentovali zde: https://bit.ly/CPI_Dec24_CZ, listopadový maloobchod a služby pak v tomto příspěvku: https://bit.ly/RSandServicesNov24_CZ.

Kurz koruny po zveřejnění prosincové inflace a vyjádřeních viceguvernérky Zamrazilové ztrácel. Zatímco týden domácí měna zahajovala lehce nad úrovní 25,05 CZK/EUR, v pátek se již obchodovala za 25,25-25,30 CZK/EUR. Maďarský forint v průběhu týdne mírně posílil z úrovní okolo 414 HUF/EUR na 412,7 HUF/EUR, polský zlotý pak z 4,27 na 4,26 PLN/EUR.   

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení