Poptávka v USA zklamala, inflace zhruba v souladu s odhady

15.05.2024 16:56:47

Americké maloobchodní tržby v dubnu zaostaly za očekáváními. Celkové tržby meziměsíčně stagnovaly oproti očekávanému růstu o 0,4 %. Většina útrat domácností navíc směřovala na nákupy nezbytného zboží jako jsou potraviny a pohonné hmoty. Tržby za pohonné hmoty byly vyšší o výrazných 3,1 % m/m, k čemuž z velké části pomohl růst jejich cen. Ke zklamání došlo také v případě tzv. kontrolní skupiny, která nezahrnuje více volatilní prodeje stravovacích služeb, pohonných hmot, stavebních materiálů a motorových vozidel. Tržby v této sortimentní skupině, která je klíčová pro vývoj spotřeby domácností v rámci HDP, v dubnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, zatímco byl očekáván jejich růst o 0,1 %. Jde navíc o nominální údaj. S ohledem na výši dubnové meziměsíční inflace (+0,3 % v případě celkové i té jádrové), byl tudíž pokles v reálném vyjádření ještě hlubší. Mírně směrem dolů byly navíc revidovány statistiky maloobchodních tržeb za únor a březen. Poslední data z USA tak ukazují na postupné chladnutí spotřebitelské poptávky, která byla dosud významným zdrojem růstu americké ekonomiky. Hlavní indikátor spotřebitelské důvěry pro USA se od začátku roku nachází pod odhady a soustavně klesá. V dubnu pak dosáhl nejnižší úrovně od července roku 2022.

Na zmírňování poptávkových tlaků v USA ukazuje i tamní cenový vývoj. Celková meziroční inflace v dubnu dosáhla 3,4 % a ta jádrová 3,6 %, což bylo v obou případech v souladu s odhady. V meziměsíčním vyjádření byla celková inflace oproti konsensu o desetinu nižší, zatímco ta jádrová nijak nepřekvapila (obě +0,3 %). Důležitější je, že oproti březnu došlo ke zmírnění cenové dynamiky. To bylo patrné zejména v rámci jádrové inflace, která v meziměsíčním vyjádření zvolnila z 0,36 % na 0,29 %. Zatímco ceny zboží pokračovaly v mírném meziměsíčním poklesu, ceny služeb pouze zvolnily svůj dosud stále rychlý růst. Růst cen tzv. jádrových služeb zpomalil z 0,5 % na 0,4 % m/m. Ke zmírnění dynamiky navíc došlo také ve váhově důležitých položkách nájemného. Ačkoliv cenové momentum v oblasti služeb je zatím stále vysoké, tak trend jeho vývoje je příznivý.

Zpřesněný odhad HDP eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % při stále slabém meziročním růstu o 0,4 %. Průmyslová produkce v eurozóně vykázala za březen meziměsíční nárůst o 0,6 %, zatímco trh očekával zvýšení o 0,4 %. Ten následoval po silném únorovém růstu o 1,0 %. Březnový výsledek je ale zkreslen tradičně volatilními daty z Irska, kde byla produkce meziměsíčně vyšší o 12,8 %. Ve většině ostatních evropských zemí naopak došlo k poklesu. Ten se týkal i čtyřech největších ekonomik eurozóny, Německa (-0,7 % m/m), Francie (-0,3 %), Itálie (-0,5 %) a Španělska (-1,0 %). Březnový výsledek průmyslu lze tak stěží interpretovat jako optimistický signál.

Dolarové sazby v reakci na zveřejněná data klesaly a americká měna mírně oslabila. Úrokové sazby se v závislosti na splatnosti posunuly dolů o zhruba 10 až 20 bb. I přesto ale trh nadále zaceňuje první snížení sazeb Fedu až v listopadu. Americký dolar dnes oproti euru ztratil přibližně 0,2-0,3 %. Posilující euro mohlo poskytnout podporu k dalšímu zpevnění tuzemské měny. Její kurz se dnes dostal pod hranici 24,75 CZK/EUR. Kurz zbylých měn středoevropského regionu po celý dnešní den však zůstal zhruba beze změny.

Autor: Martin Gürtler