Pozitivní seance byly na pražské parketu tento týden v menšině

26.06.2020 16:31:27

Pražská burza

 

Dva dny se BCPP obchodovala tento týden v plusu. Ale i to stačilo aby eliminovala negativní seance a za celý týden se jeho hodnota jen mírně nižší (krátce před koncem obchodování). Bohužel nebyly zveřejněny žádné podstatnější kurzotvorné zprávy. V růstu pokračuje Avast, který opět posílil za týden o více něž 5 %. Je to nejúspěšnější jméno na BCPP posledních týdnů. Těsně přes jedno procento přidaly za týden ČEZ a PMČR. Ostatní tituly bohužel skončil slabší. Za celý týden se nejvíce propadaly finanční domy Erste Group (-4 %) a Komerční banka (-3 %).

 

pátek skončil index PX se ziskem 1 %. Nejlépe se vedlo pojišťovně VIG (+2,6 %), ale za mizivého objemu. Solidní výkon přidaly také Komerční banka (+1,3 %) a ČEZ (+1,0 %). Nejvíce zaostaly O2 (-1,4 %) a Stock (-2,4 %). Mediální skupina CME (-1,2 %) taky nepatřila mezi výherce. A pokud srovnáme její současnou cenu (84 Kč), tak ve srovnání s cenou chystané fúze (4,58 USD nebo 110 Kč) nabízí slušný růstový potenciál. 

 

 

Světové indexy

 

USA

 

Slibný začátek týdne torpedovalo obchodování ve středu. Kdy hlavní index S&P500 výrazněji oslabil (-2,6 %). Sešlo se hned několik negativních zpráv. Jednak je to růst počtu nově nakažených a s tím související obava o možných restriktivních opatřeních. Dále pak zhoršená prognóza MMF a vlnky na rybníku USA a Evropských obchodních vztahů, kdy se opět zmiňují cla na vybrané produkty z Evropy. Do pátku byly indexy v týdenním hodnocení prakticky beze změny, v pátek otvírají přes procento v záporu.

To ovšem úplně přesně neplatí pro technologický indikátor NASDAQ. Tento index dosáhl v úterý historických maxim. Ve středu z nich stejně jako ostatní, mírně ustoupil. Do čtvrtka byla jeho bilance pozitivní, nicméně páteční zahájení obchodování naznačuje, že za celý týden asi 1 % oslabí.

 

Evropa

 

V Evropě měřené indexem STOXX Europe 600 v pátek (krátce před koncem obchodování) akcie přidaly asi procento. Počet pozitivních obchodních seancí (3) překonal tento týden negativní (2).  Za celý týden skončí tento index zhruba na stejných úrovních jako minulý pátek, tzn. prakticky beze změny. Pozitivní makro zprávy bohužel nedokázaly nepřekonat negativní.

Z jednotlivých společností je zajímavý příběh německé společnosti Wirecard (on-line platby), která se doslova zřítila. Ještě v polovině minulého týdne stála cca 100 EUR/akcie. Dnes se obchoduje za 1,7 EUR. Důvodem jsou podvody v účetnictví, chybějící hotovost a vyhlášení insolvence. 

 

 

 

 

 

Autor: Bohumil Trampota