Americký trh práce zůstává robustní
10.01.2025 7:51:23Závěr týdne nabídne prosincové statistiky z amerického trhu práce (NFP). Ty by měly podle našeho odhadu potvrdit jeho nadále solidní kondici, a tím podtrhnout letošní dosud silně dominantní pozici zelených bankovek na devizovém trhu. Z pohledu Fedu by NFP report neměl vyvolávat tlak na to, aby spěchal s dalším uvolněním měnové politiky.
Míra nezaměstnanosti v USA v závěru roku patrně stagnovala
Prosincový NFP report zřejmě slabost neukáže. Očekáváme 190 tis. nových pracovních míst v nezemědělském sektoru USA, což by oproti tržnímu konsenzu, který činí 165 tis., bylo pozitivní překvapení. Obecně by se měly statistiky z amerického trhu práce začít stabilizovat po tom, co odezní dočasné faktory jako stávky nebo hurikány. Kondice trhu práce zůstává i přes loňský mírný nárůst míry nezaměstnanosti nad 4 % stále dobrá. Z pohledu Fedu by tedy dnešní číslo nemělo vyvolávat potřebu s dalším uvolněním měnové politiky spěchat. Dolarový peněžní trh momentálně zaceňuje do konce letošního roku necelé dva standardní „cuty“ o 25 bb, což byl i medián prosincového dot-plotu.
Kondice tuzemského průmyslu se zatím nezlepšuje
Listopadová data z tuzemské ekonomiky příliš nepotěšila. Zatímco českému zahraničnímu obchodu export automobilů (společně s vývojem cen na světových komoditních trzích) pomohl k solidnímu přebytku, jejich výroba meziměsíčně výrazně propadla a vedla k poklesu celkové průmyslové produkce, a to již třetí měsíc v řadě. Oproti roku 2023 byla loňská listopadová produkce nižší o 2,7 %, což byl ještě horší výsledek, než očekávaly trhy (-0,5 % y/y). Vyhlídky českého průmyslu tak stále i s ohledem na vývoj v zahraničí zůstávají nejisté a spíše pesimistické. O něco lepší situace byla v listopadu ve stavebnictví, kde produkce již podruhé v řadě meziměsíčně rostla. Zároveň však stále zaostává šest procent za předpandemickou úrovní. Více zde: https://bit.ly/3DPV9y8. Z domácích dat byl zveřejněn rovněž podíl nezaměstnaných osob za prosinec. Ten vlivem sezónnosti vzrostl z listopadových 3,9 % na 4,1 %, zatímco po sezónním očištění stagnoval třetí měsíc v řadě na 4 %. Český trh práce tak nadále zůstává v relativně dobrém rozpoložení. Více zde: https://bit.ly/4j6c3bV.
Likvidita na finančních trzích včera byla ovlivněna zavřenými akciovými trhy v zámoří z důvodu státního pohřbu bývalého prezidenta USA J. Cartera. Výrazným tématem globálních trhů zůstává vývoj na dluhopisových trzích, kde již zhruba měsíc trvající výprodej vyhnal výnosy desetiletého amerického dluhopisu k 4,7 %, tedy do blízkosti loňského maxima. Ještě nervózněji investoři sledují vývoj v Británii, kde jsou výnosy státních dluhopisů nejvýše od roku 2008. To obecně odráží obavy trhů o udržitelnost tempa zadlužování velkých ekonomik v kombinaci se setrvačnou inflací a s tím souvisejícím jen pozvolným očekávaným tempem uvolňování měnové politiky.
Na devizovém trhu výrazné výkyvy k vidění nebyly. Dolar k euru zhruba stagnoval poblíž 1,03 USD/EUR. Měny středoevropského regionu k euru posílily v rozsahu 0,1-0,3 %. Koruna tak s přispěním pozitivního sentimentu i navzdory relativně slabým měsíčním datům z reálné ekonomiky (zmíněným výše) posílila lehce pod 25,10 CZK/EUR, což je hladina, nad kterou se většinově držela zhruba od druhé poloviny loňského prosince.