Jestřábi se vrací

28.04.2021 11:34:44

Ekonomika na prahu rychlé expanze: Česká ekonomika se pravděpodobně v letošním druhém čtvrtletí odrazí k růstu. Ten bude v dalších čtvrtletích zrychlovat.

Inflace zůstává zvýšená: V letošním roce inflaci navyšuje zdražení ropy. Jádrová inflace brzdí jen velmi neochotně. V příštím roce čekáme zpomalení inflace ke 2 %, přičemž ceny dovozu budou působit desinflačně.

Úrokové sazby ČNB setrvají na současné úrovni až do listopadu, kdy čekáme jejich první zvýšení: To by mělo odstartovat postupnou normalizaci měnové politiky a na konci příštího roku tak repo sazba podle nás dosáhne 1,25 %.

Vrchol úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů prozatím v nedohlednu: Úrokové sazby a výnosy státních dluhopisů zažily v prvním čtvrtletí masivní nárůst. Jejich vzestup bude i nadále pokračovat ačkoli již pomalejším tempem. Finanční trhy zvyšují sázky na růst úrokových sazeb ČNB. Z pohledu státních dluhopisů čeká trh překvapivě nízká nabídka.

Blížící se zvyšování sazeb posouvá korunu k silnějším úrovním: Koruna se během března zbavila své covidové prémie a vrací se na původní posilující trajektorii. Znovunastartování růstu tržních sazeb v kombinaci se silnějším eurem vůči americkému dolaru a globálním optimismem potáhne korunu k silnějším hodnotám.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,František Táborský,Michal Brožka,Martin Gürtler

Plný text ke stažení