PMI a s nimi i důvěra evropských podnikatelů pozvolna sílí

23.04.2024 8:10:25

Hlavními makroekonomickými daty dneška budou předběžné odhady PMI za duben. Podobně jako u dalších předstihových indikátorů z evropské ekonomiky by mělo dojít k jejich mírnému zlepšení. Nadále ale bude existovat významný rozdíl mezi hodnocením situace v oblasti služeb a průmyslu. Před blížící se mediální karanténou bychom se mohli dočkat také dalších komentářů od tuzemských centrální bankéřů. Prostoru pro to budou mít dnes dostatek, a to díky konání Diskuzního fóra ČNB na univerzitě v Pardubicích. Na něm vystoupí guvernér A. Michl, viceguvernérka E. Zamrazilová a člen bankovní rady J. Procházka.

Hodnocení situace v průmyslu a službách se stále značně liší

Předběžné odhady PMI za duben by podle nás měly ukázat na další mírné zlepšení výhledu evropské ekonomiky. Průmyslový PMI z eurozóny podle nás vzrostl z 46,1 b. na 47,1 b. a více než kompenzoval pokles během předchozích dvou měsíců. Pokud by se naše prognóza naplnila, šlo by o nejvyšší úroveň od března loňského roku. Úroveň průmyslové aktivity ale zůstává podle PMI hluboko v pásmu kontrakce, což se týká především Německa. Zde průmyslový PMI zřejmě zůstane jen mírně nad 40 body, avšak ke zlepšení by mělo podle nás dojít také v tomto případě. Stejně tak i další předstihové indikátory z evropského průmyslu se již odrazily ode dna a pomalu rostou. K optimismu pomáhá jak ustupující inflace, tak i pozvolné zlepšování výhledu poptávky po průmyslovém zboží navzdory její stále nízké úrovni. Další nárůst PMI pak očekáváme pro oblast služeb. Celoevropský PMI by měl v tomto případě vzrůst na 51,7 b. a ten německý na 50,5 b., oba se tedy posunou ještě více do pásma expanze. Klíčovým faktorem je v tomto ohledu vývoj mezd, které v eurozóně svižně rostou, a to i v reálném vyjádření. Pomáhá k tomu také pokles inflace. Domácnosti navíc stále disponují vysokou úrovní nahromaděných úspor, z nichž zásluhou vyšších úrokových sazeb navíc realizují kapitálové zisky. Pozitivní z hlediska fundamentů evropské ekonomiky je rovněž příznivá situace firem.

Lepší spotřebitelská důvěra mdlé obchodování nijak nenarušila

Nezajímavý začátek týdne na finančních trzích. Včerejšek z hlediska obchodování nepřinesl významnější kurzotvorné informace. Z makroekonomických dat byl zveřejněn v podstatě pouze předběžný odhad spotřebitelské důvěry pro eurozónu za duben. Ten přinesl nepatrné zlepšení spotřebitelského sentimentu z -14,9 b. na -14,7 b. Oproti konsensu se jednalo o mírné zklamání, když ten očekával výraznější nárůst na -14,5 b. Na hlavní měnový pár to však vliv nemělo. Americký dolar vůči euru včera po celý den mírně posiloval a evropské obchodování končil silnější o zhruba 0,2 %. Slabší euro se promítlo v mírných ztrátách měn středoevropského regionu. Česká koruna tak oslabila k 25,30 CZK/EUR.

ČNB pravděpodobně příští týden sníží sazby opět o 50 bb a její prognóza bude nejspíše nadále směřovat ke 3 %. Včera v pozdních odpoledních hodinách agentura Reuters zveřejnila rozhovor s členem bankovní rady Tomášem Holubem. Ten, podobně jako před několika dny další člen bankovní rady Jan Procházka, uvedl, že podle něj není potřeba zrychlovat tempo uvolňování měnové politiky. Naopak poslední data podle Holuba nabádají k obezřetnosti a další snížení o 50 bb je tak podle něj dobrým kompromisem. Na březnovém zasedání přitom Tomáš Holub preferoval rychlejší pokles sazeb o 75 bb. Ve vztahu k obezřetnému přístupu ke snižování úrokových sazeb centrální bankéři upozorňují především na rychlý růst cen služeb, který se drží na stále vysokých 5 % y/y. V pozdních odpoledních hodinách byla na webových stránkách ČNB zveřejněna také prezentace ředitele odboru měnové politiky a fiskálních analýz Zdeňka Pikharta, která naznačuje, že sekce měnová bude nadále jako neutrální úroveň sazeb používat hladinu 3 %. Implikace dopadů případné vyšší neutrální sazby nejspíše budou uvažovány pouze v rámci tzv. alternativního scénáře. Podle dřívějších slov bankovní rady by měla být analýza výše neutrální sazby zveřejněna na blížícím se květnovém zasedání.

Autor: Martin Gürtler

Plný text ke stažení