První týden nového roku potěšil investory, akciové trhy rostly na obou stranách Atlantiku

11.01.2021 11:43:38

Akciové trhy: První týden nového roku potěšil investory, akciové trhy rostly na obou stranách Atlantiku

 

První týden v novém roce akciové trhy úspěšně navázaly na konec minulého roku. Americké indexy opět vylepšily svá maxima. Ale ani Evropa se nenechal zahanbit a ještě lepší výkon předvedla pražská burza.

 

Hlavní americký akciový index S&P500 posílil minulý týden o necelá dvě procenta. Slabší chvilku si vybralo obchodování jen v pondělí, ale pak už akcie neznaly jiný směr než vzhůru. A asi není třeba dodávat, že opět uzavřely na nových historických rekordech.

Pozitivním stimulem je skutečnost, že demokraté po sněmovně těsně ovládli i senát, což dává novému prezidentovi a jeho administrativě obrovskou výhodu v tom, že si schválí takové zákony jaké bude chtít. A jak se nastupující prezident Biden nechal slyšet, dojde s největší pravděpodobností k dalšímu rozšíření fiskálních stimulů. Pro trhy je to jednoznačně pozitivní zpráva.

 

Index S&P500 přidal minulý týden +1,8 % a v pátek stanovil novou maximální hodnotu. Pozadu nezůstal ani technologický indikátor NASDAQ a stejně jako S&P500 je na rekordu.  

 

Evropa tentokrát byla ještě lepší něž zámořské indexy. Za celý týden si index Stoxx Europe 600 připsal +3 %. Jediným slabším dnem bylo úterý, ostatní seance tuto korekci více něž kompenzovaly.

 

Pražská burza 

Ve srovnání s americkým i evropským indexem (viz výše) bylo obchodování na pražském parketu o poznání lepší. Za celý týden index PX vzrostl o vysokých +4,7 %.  Kromě úterý , kdy došlo k mírné korekci, hlavní index pražské burzy posiloval.

 

Minulý týden byl chudý na významnější korporátní zprávy. Prim hrály minulý týden jednoznačně finanční domy. Vůbec nejlepší výkon předvedla Komerční banka (+8,5 % t/t), která za celý týden vzrostla o téměř 10 %. Ostatní banky (Erste, Moneta a pojišťovna VIG) přidaly shodně 5 %. Velmi slušně vzrostla také cena ČEZu. Pravděpodobně je to reakce na rostoucí cenu elektřiny, která dosahuje lokálních maxim. Žádný z titulů obchodujících se na BCPP minulý týden neztrácel.

 

Týden 4.1.2021 – 8.1.2021

 

 

Po

Út

St

Čt

Týdenní změna

PX Index (ČR)

0.2%

-0.2%

1.0%

1.3%

2.3%

4.7%

S&P 500 (USA)

-1.5%

0.7%

0.6%

1.5%

0.6%

1.8%

Stoxx Europe 600

0.7%

-0.2%

1.4%

0.5%

0.7%

3.0%

Zdroj dat: Boloomberg

Autor: Bohumil Trampota