Fed upravil výhled na úrokové sazby směrem dolů

20. 6. 2019 8:36:00

Hlavní události

Generální ředitel Kofoly tvrdí, že její akcie jsou alespoň o třetinu podhodnocené.

Evropské akcie by měly zahájit dnešní obchodování růstem.

Letos patrné zlepšování spotřebitelské důvěry v eurozóně díky zlepšující se situaci na trhu práce již zřejmě v červnových číslech neuvidíme. Evropští spotřebitelé vnímají eskalaci obchodních válek a negativní dopad na dynamiku evropského hospodářství. Zhoršení nálady průmyslníků je patrné i na druhé straně Atlantiku, což potvrdí červnový výhled podnikatelů z okolí Philadelphie. Trh práce v USA ale zůstává i nadále robustní.

Analytici Société Générale ponechali své doporučení Koupit pro akcie ruské společnosti En+ Group zpracovávající hliník.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Index Dow Jones posílil o 0,2 %, S&P 500 přidal 0,3 % hodnoty a technologický Nasdaq si polepšil o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo sektoru zdravotní péče (+1 %) následovanému síťovým odvětvím (+0,8 %). Protipólem jim byli především zpracovatelé komodit se ztrátou 0,5 %. Úrokové sazby se na včerejším zasedání Fedu nezměnili (J. Bullard ze St. Louis s tím ale nesouhlasil a požadoval okamžité snížení sazeb), nicméně výhled samotných členů Fedu se posunul znatelně níže. Osm členů FOMC z celkových 17 vidí do konce roku sazby níže, devět do roku 2020, o 30 bb směrem dolů bylo sníženo jejich vnímání neutrální sazby. Trh je ale v očekávání snižování sazeb mnohem razantnější, v ročním horizontu vidí dolarové sazby o 100 bb níže.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování v zisku. Nejlépe jsou na tom trhy v Číně, když tamní index CSI 300 posiluje o 2,6 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který roste o 0,6 %, ukončují dnešní seanci nejúspěšněji telekomunikační společnosti se ziskem 1,6 %. Na opačné straně se po včerejším více jak 5% růstu nachází energetické společnosti (-0,4 %), které mírně korigují včerejší zisky.

Kofola ČeskoSlovensko

V dnešním vydání Hospodářských novin je rozhovor s generálním ředitelem Kofoly Danielem Buryšem. „Akcie se obchodují při ceně někde kolem osmiapůlnásobku provozního zisku před zdaněním a odpisy, takzvané EBITDA. Jsem předsvědčený, že akcie Kofoly jsou nyní trhem podhodnocené minimálně o 30 procent,“ uvedl Buryš. Za důvodem nižší tržní ceny vidí problematickou minulost akcií, kdy zpočátku obchodování na burze byl k dispozici velmi omezený free float necelých sedm procent. Dále se jednalo o neúspěšnou investici v Polsku či nejasnosti ohledně polského fondu Enterprise Investors, který v loňském roce odprodal veškerý svůj podíl s velkým diskontem, což poslalo cenu akcií Kofoly na současné úrovně. Nicméně v současné době jsou všechny tyto obtíže již vyřešené a jediné, co tak brání růstu ceny akcií je velmi nízká obchodní aktivita. Za Komerční banku s těmito argumenty souhlasíme, dle našeho názoru je Kofola velmi stabilní společností provozující svůj byznys na zajímavých trzích. To jí umožňuje generovat silné cash flow a vyplácet pravidelně zajímavou dividendu. Což je také důvod, proč pro akcie Kofoly držíme nákupní doporučení s cílovou cenou 484 CZK na akcii.

Autor: Jiří Kostka

Plný text ke stažení