Americký trh práce stále v dobré kondici

07.03.2025 7:58:45

V USA je dnes na programu zveřejnění únorových statistik z trhu práce (NFP report). Počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru podle našeho odhadu vzrostl ze 143 tis. v lednu na 180 tis. Pokud by se tento nadkonsenzuální výsledek potvrdil, mohl by americký dolar v závěru týdne korigovat část ztrát, které ho tento týden dostaly na nejslabší úroveň od loňského listopadu. V eurozóně datový kalendář nabízí třetí čtení tamního HDP za loňské čtvrté čtvrtletí.

HDP eurozóny loni vzrostl o 0,7 %

Hlavní datovou událostí nejen dneška, ale patrně i celého týdne, jsou únorové statistiky z amerického trhu práce. Očekáváme, že v únoru bylo po lednových 143 tis. vytvořeno 180 tis. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by současně měla stagnovat na 4 %. I po dnešku tedy pravděpodobně bude platit, že americký trh práce zůstává v dobré kondici. To by mohlo pomoct zmírnit obavy o tamní ekonomiku, které v posledních týdnech narostly.

Třetí odhad HDP eurozóny pro závěrečné čtvrtletí loňského roku zřejmě potvrdí jeho růst o 0,1 % q/q a 0,9 % y/y. Z hlediska struktury předpokládáme kladný příspěvek od soukromé a vládní spotřeby, naopak investice a čistý export byly zřejmě brzdou. Po loňském růstu o 0,7 % by se ekonomická aktivita v eurozóně letos měla podle našeho odhadu zvýšit zhruba o procento.

ECB snížila sazby, na dluhopisovém trhu pokračoval výprodej

ECB snížila depozitní sazbu podle očekávání o 25 bb na 2,5 %. V prohlášení centrální banka uvádí, že nastavení měnové politiky je podle ní stále restriktivní, avšak míra této restrikce se již výrazně zmenšila. Další kroky budou (stejně jako doposud) podmíněny daty. Nová prognóza ECB byla podle očekávání přehodnocena ve směru nižšího ekonomického růstu a pro letošní rok vyšší inflace. Růst spotřebitelských cen by podle ní měl dosáhnout v letech 2025-2027 2,3 %, 1,9 %, respektive 2 %. HDP eurozóny se podle ECB letos zvýší o 0,9 % a v následujících dvou letech jeho dynamika přesáhne 1 %. Nárůst výdajů na obranu vnímá prezidentka Lagardeová jako proinflační riziko. My nadále očekáváme, že k dalšímu - a v tomto cyklu zároveň poslednímu - snížení úrokových sazeb o standardních 25 bb dojde hned na příštím (dubnovém) zasedání.

Solidní tuzemský mzdový růst podle nás podpoří opatrnost ČNB. Průměrná nominální mzda v ČR vzrostla v loňském závěrečném čtvrtletí meziročně o 7,2 %. Z mezičtvrtletního pohledu se podle našeho odhadu mzdy v Q4 24 zvýšily stejně jako ve třetím čtvrtletí, tedy o 1,8 % q/q (sezónně očištěno). Reálné mzdy sice rostou mezičtvrtletně již sedm čtvrtletí v řadě, i tak se ale na konci loňského roku kupní síla průměrné mzdy nacházela pouze na úrovni konce roku 2018. Mzdový růst byl v Q4 24 silnější, než předpokládaly finanční trhy i ČNB. Tržní konsenzus očekával růst reálné mzdy o 3,8 % y/y, tedy o 0,4 pb méně než ve skutečnosti. Oproti únorové prognóze ČNB, ve které centrální banka očekávala v Q4 24 růst průměrného nominálního výdělku o 7 % y/y, se také jedná o mírné proinflační překvapení (skutečnost 7,2 %). To platí i z pohledu odvětvové struktury. V pro ČNB klíčových tržních odvětvích totiž mzdy meziročně vzrostly o silných 8,3 %, zatímco centrální banka předpokládala „pouze“ 7,6 %. Celkově by proto dnešní data mohla podpořit jestřábí naladění ČNB. V souhrnu ovšem nevnímáme vývoj na trhu práce jako nikterak výrazné proinflační riziko. Pozorovaný růst reálných mezd totiž zhruba odpovídá dlouhodobému trendu ve vývoji produktivity práce. Více zde: https://bit.ly/Wages_4Q24_CZ.

Na finančních trzích včera pokračoval výprodej evropských dluhopisů. Ten nabral na síle již ve středu v souvislosti se zprávami o růstu výdajů na obranu v EU. Výnos desetiletého německého státního dluhopisu v průběhu včerejška dosáhl až 2,9 %, avšak nakonec uzavřel výše o 4 bb na 2,83 %. Dolarové tržní úrokové sazby a výnosy amerických dluhopisů naproti tomu spíše lehce klesaly. Úrokový diferenciál tak hrál ve prospěch eura, které proti zeleným bankovkám posílilo krátce až na 1,084 USD/EUR, což byla jeho nejsilnější hodnota od loňského listopadu. Měny středoevropského regionu včetně české koruny včera částečně korigovaly předchozí zisky, když oslabily o 0,2-0,4 %.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení