Peněžní zásoba v eurozóně mírně roste

29.05.2024 8:03:02

Ve Spojených státech nás dnes čeká pouze index mapující situaci ve zpracovatelském průmyslu v okolí Richmondu, tedy méně podstatný indikátor. V eurozóně bude pozornost směřovat na dubnový vývoj peněžní zásoby M3. Ta by měla vykázat další mírné zrychlení tempa, ač její růst stále zůstává výrazně pod svým dlouhodobým průměrem. V Německu bude zveřejněna inflace, která v květnu opět zrychlí, stejně tak i ta polská. 

Německá inflace nabere dočasně na tempu

Tempo růstu peněžní zásoby M3 v eurozóně zrychlilo z -1,3 % y/y v loňském srpnu na +0,9 % y/y v březnu. V dubnu očekáváme další akceleraci (na 1,5 % y/y), a to především díky vyšší poptávce po úvěrech v soukromém sektoru, úvěrům vládním institucím a nákupům zahraničních aktiv. Úvěrové podmínky se dle šetření ECB mírně zlepšily, což by mělo vést i k mírnému oživení čerpání úvěrů domácnostmi. Domácnosti i podniky doposud těžily z finančních polštářů naakumulovaných za dob kovidové krize. I kdyby kreditní impulz zůstal po několik dalších čtvrtletí slabý, nemusí to tedy nutně znamenat výrazné zpomalení hospodářské aktivity. 

Německá inflace v květnu v důsledku loňské nižší srovnávací základny v oblasti dopravy zřejmě zrychlí s dubnových 2,4 % na 2,7 % y/y. V nadcházejících měsících by ale měla své tempo zvolňovat s tím, že na podzim by měla klesnout dokonce pod 2 %. Další zrychlení vykáže v květnu pravděpodobně i polská inflace. Zde problémem zůstává především její jádrová složka, která se drží nad 4 % v důsledku rychlého tempa růstu tamních mezd. Polská centrální banka tak bude s největší pravděpodobností držet úrokové sazby na stávající úrovní (5,75 %) i ve zbytku letošního roku.

Region i euro mírně posilují

Světový kalendář včera mnoho zajímavých dat nenabídl. Šetření inflačních očekávání Evropskou centrální bankou ukázalo na jejich další mírný pokles. Evropští centrální bankéři ve svých vystoupeních potvrdili ochotu na nadcházejících zasedáních sazby postupně snižovat, neboť dle slov člena Rady guvernérů Klaase Knota jsou si stále více jisti tím, že se inflace příští rok vrátí na 2% cíl. Společná evropská měna tak v průběhu úterního obchodování posílila o 0,1 % na 1,087 USD/EUR. Spotřebitelská důvěra v USA za květen překvapila růstem na 102 bodů.

V regionu žádná zajímavější data zveřejněna nebyla. Všechny regionální měny si i tak připisovaly mírné zisky. Koruna zpevnila o 0,1 % a dostala se na 24,67 CZK/EUR. Polský zlotý posílil na 4,26 PLN/EUR, maďarský forint pak na 384,02 HUF/EUR.   

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení