Aktuální komentář z finančního trhu

Komentář: Intervence ČNB proti oslabení koruny v červnu zesílily

09.08.2022 16:42

ČNB v červnu intervenovala v objemu 7,1 mld. EUR, po květnových 3,5 mld. EUR. Rozsah spotových operací tak překonal náš odhad na základě bilance ČNB (5,1 mld. EUR). Zveřejněn byl také stav devizových rezerv centrální banky ke konci července, který dosáhl 144,7 mld. EUR a od konce června se snížil o 4,2 mld. EUR. To by sice mohlo indikovat o něco menší objem červencových intervencí, než jsme dosud odhadovali (cca 8 mld. EUR), stav devizových rezerv však ovlivňují i výkyvy kurzu a výkonnost aktiv v bilanci centrální banky jako jsou akcie nebo dluhopisy, proto tomu tak nutně nemusí být. Koneckonců v květnu i červnu byly oproti našim odhadům na základě bilance ČNB skutečné intervence nakonec vždy vyšší.

Autor: Jaromír Gec Zobrazit více

Aktuální komentář z akciového trhu

Komentář k výsledkům hospodaření: ČEZ: Růst čtvrtletních výsledků, zvýšení celoroční projekce a výhled na vysokou dividendu

09.08.2022 9:32

ČEZ reportoval dnes výsledky za druhý kvartál tohoto roku. Podstatně vzrostly v meziročním srovnání. Zisk EBITDA vzrostl o 34 % na 15,6 mld. CZK a čistý zisk o 137 % na 6,9 mld. CZK. ČEZ letos již podruhé zvýšil celoroční cíle pro zisk EBITDA a čistý zisk.

Autor: Bohumil Trampota Zobrazit více