Aktuální komentář z finančního trhu

Týdenní zpráva z finančního trhu: Německou ekonomiku na začátku roku podpořila domácí poptávka

23.05.2022 8:01

Tento týden přinese zejména indikátory o vývoji německé ekonomiky. Finální odhad HDP by měl potvrdit její mezičtvrtletní nárůst o 0,2 % v prvním čtvrtletí, ke kterému přispělo uvolnění protiepidemických restrikcí a s tím spojené oživení domácí poptávky. Relativně silná byla i průmyslová produkce, opětovné zhoršení problémů s dodávkami vstupů však zřejmě povede k jejímu poklesu ve druhém čtvrtletí. Na to by měl ukazovat IFO index, který se od března pohybuje na nejnižších úrovních za více než rok. Záchranou by mohla být odložená spotřeba domácností. Problémem ale může být spotřebitelský sentiment, který je v Německu dokonce nižší než po vypuknutí pandemie. Zápis z posledního zasedání amerického Fedu již pravděpodobně nenabídne nic nového. Americká centrální banka zřejmě zvýší sazby o dalších 50 bb jak v červnu, tak i červenci. Často diskutovaným tématem v USA a na finančních trzích je hrozba recese americké ekonomiky. Předstihová data zveřejněná v minulém týdnu nicméně tyto obavy zatím nepotvrzují.

Autor: Martin Gürtler Zobrazit více

Aktuální komentář z akciového trhu

Komentář: Týden na akciových trzích: Praha vládla všem, skrze ČEZ, ostatní daleko za jejím výkonem

20.05.2022 16:54

Z makrodat byly důležité ceny průmyslových výrobců v Německu a u nás. Dopadly výrazně nad odhady. To jsou samozřejmě silné proinflační tlaky, které se s největší pravděpodobností projeví i ve spotřebitelských cenách.

Z ECB zazněly jestřábí komentáře. To, že se na červencovém zasedání budou zvyšovat sazby, je prakticky jisté. Otázkou je, o kolik. Bude to jen o 25 bb? Pro akciové trhy ne moc povzbudivá debata.

Autor: Bohumil Trampota Zobrazit více