Zápis ze zasedání nechá nahlédnout pod pokličku Fedu
09.10.2024 7:40:37Zápis z posledního zasedání americké centrální banky by mohl poodhalit pozadí zářijového snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů a vnést více světla do jejích dalších úvah. Náš odhad, stejně jako medián výhledu úrokových sazeb Fedu, zatím počítá se snížením sazeb o 50 bb do konce roku a o 100 bb v průběhu toho příštího. Z dat budou dnes zveřejněny pouze druhořadé ukazatele, a to velkoobchodní zásoby a prodeje za srpen. Obě statistiky by měly v meziměsíčním vyjádření stoupnout. Z Německa přitáhne pozornost srpnový zahraniční obchod.
Kalendář zeje prázdnotou
V USA bude jedinou zajímavější událostí dnešního dne zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Ta na něm zahájila cyklus snižování úrokových sazeb (o 50 bb). Medián výhledu sazeb Fedu předpokládá do konce roku uvolnění měnových podmínek o dalších 50 bb, v příštím roce pak o rovných 100. To je i v souladu s naší prognózou. K razantnějšímu uvolnění měnových podmínek by podle našeho názoru centrální banka přistoupila v případě výraznějšího zhoršení na trhu práce. K tomu ale zatím nedochází, naopak, zářijová data překvapila výraznou tvorbou nových pracovních míst (254 tisíc).
Německý průmysl překvapil silným růstem
Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu vzrostly v reálném vyjádření meziměsíčně pouze o 0,1 %. Zároveň však došlo k vzestupné revizi výsledků pro některé z předchozích měsíců. To se týkalo i července, v němž meziměsíční růst maloobchodních tržeb bez aut dosáhl 0,8 %, tedy o desetinu více, než data původně ukazovala. V meziročním vyjádření růst po očištění o rozdílný počet pracovních dní v srpnu dosáhl 5,3 %, což bylo výrazně nad tržním konsensem ve výši 4,3 %. Z části šlo ale o vliv zmíněných historických revizí. Oproti předpandemickému únoru 2020 byla úroveň tržeb stále o 1,3 % nižší. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3BB6gK8. Podíl nezaměstnaných osob v září stoupl na 3,9 %, což bylo o jednu desetinu více, než s čím počítal náš odhad i tržní konsenzus. Po sezónním očištění nezaměstnanost stagnovala po zaokrouhlení na 3,9 %, ač i zde o pár setinek rostla. Více informací zde: https://bit.ly/4ezrWVE. Kurz koruny měl tendenci v průběhu dne posilovat. Z úrovní okolo 25,37 CZK se krátce dostal až pod hladinu 25,30 CZK/EUR. Zisky ale neudržel a v odpoledních hodinách obchodoval za 25,32 CZK/EUR, což stále byla o 0,2 % silnější úroveň než v předchozím obchodním dni.
Německá průmyslová produkce překvapila růstem o 2,9 % m/m, když trh čekal 0,8 % m/m. Na výsledku se dorazila především vyšší výkonnost automobilového průmyslu (+19,3 m/m v srpnu po –8,2 % m/m v červenci). I zde byl tak patrný vliv celozávodních dovolených. I přes výrazný srpnový nárůst průmyslové produkce, její průměr za letní měsíce zůstává stále 1 % pod průměrem za Q2. Pokud tedy průmyslová aktivita výrazně v září neposkočí, bude mít do výsledku HDP negativní dopad. Společná evropská měna na zveřejněná data nijak zásadně nereagovala. V průběhu dne se pohybovala v úzkém pásmu 1,097-1,10 USD/EUR.