Mírně slábnoucí ale stále robustní poptávka amerických spotřebitelů

16.07.2024 8:03:39

Německý ZEW index podle nás v červenci oslabil, a vyhlídky pro růst tamní ekonomiky tak pravděpodobně zůstávají utlumené. ECB dnes zveřejní šetření úvěrových podmínek bank (BLS), které může více napovědět ohledně transmise utažené měnové politiky v eurozóně. Americká data by měla ukázat, že tamní spotřebitelská poptávka zůstává robustní, byť její růst citelně slábne. Meziměsíčně podle nás celkové maloobchodní tržby klesly o 0,1 %, bez prodejů aut ovšem čekáme meziměsíční nárůst o 0,3 %.

Americká spotřebitelská poptávka v obchodech slábne.

Červnové maloobchodní tržby v USA podle nás meziměsíčně nepatrně klesly o 0,1 %. Vliv by na to měly mít zejména nižší tržby za prodej pohonných hmot vlivem nižších cen a také nižší prodeje aut. Bez motoristického segmentu podle nás v červnu tržby naopak vzrostly o 0,3 % m/m. V posledních měsících je patrný trend oslabování maloobchodních tržeb, a tudíž i slábnutí spotřebitelské poptávky. Její úroveň je však stále poměrně solidní. Tržby v obchodech ale zachycují pouze část spotřebitelských výdajů, přičemž výdaje za zboží oslabily výrazněji ve srovnání s výdaji za služby, kde ekonomická aktivita zůstává poměrně silná.

Průmyslová výroba v eurozóně zůstala v druhém čtvrtletí slabá.

Průmyslová výroba v eurozóně potvrdila předstihové údaje z největších členských ekonomik, když v květnu meziměsíčně poklesla o 0,6 %. V meziročním vyjádření byla o 3,5 % nižší. Přetrvává však značná heterogenita jak na geografické, tak i odvětvové bázi. V květnu výroba meziměsíčně vzrostla v Itálii (+0,5 %) a naopak výrazně klesla ve Francii a Německu (o 2,1 % a 2,4 %), zatímco ve Španělsku klesla jen mírně (-0,2 %). Předstihové indikátory sentimentu naznačují, že průmyslová výroba zůstává slabá a případné oživení bude v druhé polovině letošního roku zřejmě jen velmi pozvolné.

Tuzemská bilance běžného účtu platební bilance skončila výrazně pod tržními odhady, když v květnu skončila v deficitu 14,7 mld. CZK. Dominantně se na tom podílel nárůst pasiva u primárních důchodů. To pouze částečně kompenzoval výrazný přebytek zahraničního obchodu se zbožím. Více jsme psali zde: https://bit.ly/4bOzmBX.

Obchodování na začátku týdne ovlivnil atentát na D. Trumpa, zvyšujícího se favorita v nadcházejících amerických prezidentských volbách. Sázky na jeho vítězství se včera včera zvedly, což finanční trh vyhodnotil mírným růstem dolarových sazeb s delšími splatnostmi a posílením dolaru, které se však v průběhu dne částečně umazalo. Náladu na trzích určuje i zahájená výsledková sezóna v USA, od které si analytici slibují solidní růst zisků amerických společností. Zatímco ostatní středoevropské měny včera mírně posilovaly, tak česká koruna bez větší opory v datech či vyjádření ČNB oslabila o 0,2 % k 25,40 CZK/EUR. 

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení