Nárůst nově nakažených nutí trhy k opatrnosti

30.06.2020 7:56:45

Finanční trhy i nadále trpí zprávami o rychlém nárůstu nakažených. Riziková averze přetrvává, což neprospívá regionálním měnám včetně koruny. Nic na tom nezmění ani dnešní kalendář událostí. ČSÚ potvrdí dříve zveřejněný propad tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí. Polská inflace ukáže další zpomalení meziročního tempa.

Statistický úřad potvrdí pokles domácí ekonomiky

Český statistický úřad dnes zveřejní finální odhady vývoje HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Ty podle nás zůstanou v porovnání s předchozími odhady beze změny. Česká ekonomika by tak v důsledku koronaviru v prvním čtvrtletí poklesla mezičtvrtletně o 3,3 % a meziročně o 2,0 %. Hlavní pozornost však budou mít detailní čísla z jednotlivých sektorů, která napoví, jak dopadla bezpečnostní opatření na ekonomiku v druhém čtvrtletí. Naopak polská inflace by mohla naznačit, jak se vyvíjely tuzemské ceny v červnu. Trhy očekávají další zpomalení meziročního tempa o jednu desetinu na 2,8 %.

Koruna oslabuje na nejslabší úrovně od poloviny června

Německá inflace v červnu vzrostla meziměsíčně o 0,7 % a meziročně o 0,8 %. Tím tak překonala odhady trhu zejména z důvodu vyšších cen služeb, zejména v pohostinství a kosmetických službách. Zdá se tak, že dopad na domácí poptávku na tento druh služeb nebyl tak dramatický, aby vedl k obchodníky ke snižování svých cen. Pozitivním překvapením byl menší nárůst nezaměstnanosti v Maďarsku, než očekával trh. Ta v květnu vzrostla o tři desetiny na 4,1 %.

Obchodování na finančních trzích bylo včera spíše poklidné ve srovnání s minulým týdnem. I tak ale přetrvává negativní sentiment z rychlého nárůstu nově nakažených osob COVID-19. Akciové trhy spíše stagnují nebo jen mírně posilují, zatímco poptávka po státních dluhopisech roste. Euro si vůči dolaru během včerejška mírně polepšilo, část zisku ale v závěru dne ztratilo a uzavírá tak na úrovni 1,124 USD/EUR. To se však negativně odrazilo na regionu, který i nadále trpí rizikovou averzí investorů. Nejvíce opět ztrácel maďarský forint, který se doposud nevzpamatoval z nedávného překvapivého snížení úrokových sazeb tamní centrální bankou. Dnes oslabovala i koruna, která se na krátko podívala nad úroveň 26,85 za euro. Ke konci obchodování se však vrátila k současným 26,82 CZK/EUR a připisuje si ztrátu 0,2 %. S lehkým ziskem tak končí pouze polský zlotý. Negativní nálada na trzích pravděpodobně ještě nějakou dobu přetrvá a ani z domácího prostředí nevidíme v nejbližších dnech potenciální impuls pro posílení koruny.

Autor: František Táborský

Plný text ke stažení