Americká inflace míří pod tři procenta

13.02.2024 7:41:30

V souladu s tržním konsensem předpokládáme, že spotřebitelské ceny v USA během ledna vzrostly o 0,2 %. To by znamenalo, že meziroční inflace se dostane pod tři procenta. Ta jádrová ale zůstává výše. Německý ZEW index finančních investorů ukáže za únor stále nepříznivé hodnocení současné situace a mírné zlepšení, pokud jde o očekávání. Z domova se dočkáme prosincového běžného účtu platební bilance. Výrazně nižší přebytek jde na vrub i díky nižšímu přebytku bilance zahraničního obchodu.

Lepšící se vyhlídky finančních investorů v Německu

Obáváme se, že dnešní německý ZEW index na únor příliš podpory společné evropské měně nepřinese. V souladu s trhem předpokládáme, že hodnocení současné situace se ve srovnání s únorem dále zhoršilo. U složky očekávání zřejmě došlo k mírnému zlepšení, tak optimističtí jako tržní konsensus ale nejsme. Z pohledu načasování prvního snížení dolarových úrokových sazeb budou sledována odpolední americká data lednové inflace. Souhlasíme s konsensuálním předpokladem vzrůstu spotřebitelských cen během ledna o 0,2 %, což by znamenalo pokles meziroční dynamiky inflace z prosincových 3,4 % na 2,9 %. Jádrová inflace ale na meziměsíční bázi zřejmě rostla rychleji (0,3 % m/m) a i meziroční dynamika bude relativně vysoká, podle nás 3,8 % po 3,9 % v prosinci, když trh čeká 3,7 %.

Regionální ekonomický kalendář přinese pouze statistiku běžného účtu české platební bilance. Díky kombinaci horšího výsledku zahraničního obchodu a prohloubení deficitu bilance primárních důchodů předpokládáme výrazné snížení přebytku z listopadových 43,5 mld. Kč na prosincových 3,2 mld. Kč. Tradičně se nejedná o ukazatel, na který by trh reagoval, ale v současné situaci to je argument pro atakování relativně slabších úrovní.

Koruna zůstává u 25,25 CZK/EUR

Včerejšek byl na globálním i lokálním trhu ve znamení pouze technického obchodování, ekonomický kalendář byl v podstatě prázdný, nepřinesl žádné kurzotvorné impulsy. Euro proti dolaru tak pouze lehce korigovalo předchozí zisky mírným posunem pod 1,08 USD/EUR. Česká koruna se na počátku týden držela relativně slabá, když se kurz stabilizoval pod hladinou 25,25 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení