ZEW index indikuje lepšící se náladu investorů ohledně německé ekonomiky

16.04.2024 8:02:02

Z řady sentiment indikátorů za duben bude zveřejněn německý ZEW index. Ten by měl ukázat na další zlepšování vyhlídek investorů ohledně tamní ekonomiky. Zlepšit by se mělo i hodnocení současné situace, které ovšem zůstává velmi utlumené i vzhledem k nevýraznému výkonu německé ekonomiky na začátku letošního roku. Americká data pravděpodobně ukáží na stabilizaci situace na tamním nemovitostním trhu a nárůst průmyslové produkce v březnu.

Německý ZEW index v dubnu vzroste.

Německý ZEW index by se v dubnu měl nadále zlepšovat. Zatímco hodnocení současné situace zůstává nadále velmi utlumené a zatím nevykazuje jasné známky zlepšování, tak očekávání investorů do budoucna od loňského září celkem vytrvale roste a v březnu dosáhlo nejvyšší hodnoty od února 2022.

Data z amerického nemovitostního trhu by měla potvrdit jeho odolnost. Po ostrém poklesu v počtu nově zahájených staveb v lednu a následné únorové korekci čekáme, že v březnu dojde ke stabilizaci kolem úrovně 1,45 mil. I přes dražší stavební materiály a vysoké hypoteční úrokové sazby, které od začátku roku opět tlačí nahoru vývoj tržních úrokových sazeb, bude omezená nabídka nových staveb zřejmě postupně tlačit ceny vzhůru.

Americká ekonomika nadále překvapuje svojí silou.

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 %. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (+1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku (1,3 %). Meziročně byla v březnu celková výroba v eurozóně nižší o 6,4 %. To však odráží extrémně volatilní čísla z Irska, kde se v březnu výroba snížila meziročně o 36 %. Vzhledem k ostrému poklesu o 3 % m/m v lednu, únorové mírné zvýšení výroby nepředstavuje zásadní korekci. Průmyslová výroba zřejmě i v Q1 24 přispěje negativně k růstu HDP eurozóny. Od toho druhého by však mělo docházet k pozvolnému zotavování. Naději dodávají lepšící se indikátory sentimentu či pozitivní záblesky ve vývoji německého průmyslu na začátku roku.

Mírnící se obavy kolem eskalace konfliktu na Blízkém východě byly krátkodobě upozaděny čísly z eurozóny a USA. Silné maloobchodní tržby ale americkému dolaru pomohly jen dočasně. Nejistota kolem geopolitických rizik nakonec ale převážila. Dolar vůči euru mírně posílil (o 0,2 %). Dolarové sazby vzrostly o 4-10 bb dle splatnosti. To v podobné míře ale následovaly i ty eurové, zatímco korunové tržní sazby vzrostly ještě výrazněji o 10-15 bb. To mohlo částečně pomoci české koruně, která během včerejšího dne zůstala poblíž otevíracích hodnot, kdežto ostatní středoevropské měny mírně ztrácely. Polský zlotý vůči euru oslabil o 0,4 %, stejně tak i maďarský forint.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení