Inflace v eurozóně bude o desetinku revidována směrem nahoru

17.04.2024 7:19:58

Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný. V eurozóně bude zveřejněn finální výsledek březnové inflace. Ten bude zřejmě kvůli mírně vyšší CPI ve Španělsku revidován o jednu desetinu směrem nahoru. Na podzim by inflace v eurozóně měla klesnout pod dvě procenta. Jádrová složka se však pod 2,5 % letos nedostane. Cenovému vývoji bude pozornost patřit i v Česku. Tentokrát půjde o průmyslové výrobce. Zde vlivem vyšších cen na komoditních trzích a sezónnosti očekáváme poměrně silný nárůst. 

České ceny průmyslových výrobců v březnu rostly

Inflace v eurozóně v březnu v meziročním srovnání zpomalila na 2,4 %. Pod tři procenta se dostala i její jádrová složka (2,9 %). Vzhledem k tomu, že výsledek byl těsný (2,44 %) a že španělská inflace byla revidována směrem nahoru, očekáváme revizi i u inflace za eurozónu jako celek, a to o jednu desetinu na 2,5 %. Z hlediska struktury v březnu výrazným poklesem překvapily ceny zboží. Zároveň inflace ve službách navzdory časnějším Velikonocům rostla méně, než jsme očekávali. Na podzim by se celková inflace měla dostat dokonce pod 2 %, a to v důsledku vlivu vysoké srovnávací základny a vývoje cen plynu a energií. Jádrová inflace zůstane nicméně podle naší prognózy nad 2,5 % v průběhu celého roku. Příčinou jsou očekávané vysoké jednotkové mzdové náklady, které v letošním roce podle našeho odhadu vzrostou o 3,6 % po loňských 6,1 %. Pod tlakem tak zůstanou především ceny ve službách, které v březnu rostly meziročně o 4 % pátý měsíc v řadě.

V Česku bude zveřejněn vývoj cen průmyslových výrobců za březen. Náš odhad meziměsíčního růstu ve výši 0,8 % stojí výrazně nad tržním konsenzem (0,3 % y/y). Jeho značná část je však dána sezónními faktory. Po jejich očištění by tempo růstu dosáhlo 0,3 % m/m. Zde se odrazilo především zdražení ropy v korunovém vyjádření, konkrétně o 3,3 %. Růst cen byl částečně kompenzován silnější korunou vůči americkému dolaru.

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Domácí kalendář byl včera prázdný. I tak si ale koruna na své konto připsala 0,2 % a posunula se na úroveň 25,24 CZK/EUR. Zbytek regionu naopak oslaboval. Polský zlotý ztratil 1 % (na 4,35 PLN/EUR), maďarský forint pak 0,3 % na (395 HUF/EUR).

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší úroveň od března 2022. Náladu respondentů zlepšuje postupné oživení světové ekonomiky, které by se přes lepší exportní výkonnost mělo odrazit i v německé ekonomice. Společná evropská měna tak mírně posílila (o 0,1 %) a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,064 USD/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení