Fed zveřejní zápis z posledního zasedání
28.05.2025 7:54:24Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Americké centrální banky. Ta na něm ponechala úrokové sazby beze změny. Zajímavý bude vhled, jak Fed vnímá bilanci rizik. Z dat bude dnes zveřejněna pouze německá nezaměstnanost. Ta bude podle našeho odhadu stagnovat na dubnových 6,3 %.
Německý trh práce zůstává napjatý
Světový makroekonomický kalendář je dnes poloprázdný. Ve Spojených státech bude ve večerních hodinách zveřejněn zápis z posledního zasedání Fedu. Ten na něm ponechal úrokové sazby beze změny. Jak náš, tak tržní odhad do konce roku předpokládá jejich pokles o 50 bb. Zápis ze zasedání by tak mohl napovědět, jaké načasování lze v tomto ohledu očekávat.
Počet nezaměstnaných Němců v květnu podle našeho odhadu o 5 tisíc stoupl. Míra nezaměstnanosti nicméně stagnovala na 6,3 %. Německý trh práce je nyní pod vlivem slabší zahraniční poptávky, hrozby tarifů a propouštění zaměstnanců v průmyslu a na straně druhé vyhlídek na fiskální stimul a tím i silnější domácí poptávku a nabírání nových zaměstnanců v oblasti služeb. Celkově tak německý trh práce zůstává utažený, což bude i nadále vytvářet tlak na mzdový růst.
Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny
Společná evropská měna dnes mírně ztrácela. V průběhu dne umazala 0,3 % a v odpoledních hodinách se její kurz pohyboval na úrovni 1,135 USD/EUR. Z dat byla zveřejněna důvěra v ekonomiku eurozóny, která jak v oblasti průmyslu, tak i služeb, dopadla o něco lépe, než trh očekával. Podstatně lepší výsledky pak vykázala spotřebitelská důvěra ve Spojených státech. Trh však na zprávu nijak zásadně nereagoval.
Maďarská centrální banka včera ponechala úrokové změny beze změny. Klíčová tříměsíční sazba tak zůstala na úrovni 6,5 %, a to i navzdory postupnému zpomalování inflace (z březnových 4,7 % na 4,2 % v dubnu). Inflace však stále zůstává nad cílovaným pásmem centrální banky (2-4 %), a to i navzdory nedávnému zastropování marží u cen potravin, a dobrovolným cenovým stropům na bankovní a telefonní služby. Maďarská centrální banka navíc stále preferuje stabilitu domácí měny, a tak předpokládáme, že úrokové sazby zůstanou beze změny po celé námi prognózované období (Q2 25 – Q1 26). Maďarský forint před zasedáním centrální banky mírně ztrácel. Po tiskové konferenci, kdy centrální banka zopakovala, že utažená měnová politika je stále vhodná, ztráty umazal a v odpoledních hodinách byl jeho kurz ve srovnání s předchozím obchodním dnem beze změny (na 403,4 HUF/EUR). Výrazných změn nedoznaly ani kurzy ostatních regionálních měn. Česká koruna ztratila přibližně 0,1 % a její kurz se nacházel na hladině 24,90 CZK/EUR. Podobě na tom byl polský zlotý, který se obchodoval za 4,24 PLN/EUR.