Meziroční jádrová inflace v eurozóně naposledy nad 5 %

19.09.2023 7:11:38

Celková meziroční srpnová inflace za eurozónu i její jádrová složka budou potvrzeny na již publikovaných odhadech ve výši 5,3 %. V dalších měsících půjde jádrová inflace pod 5 %. Odpoledne se ještě dočkáme srpnových čísel počtu nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení v USA.

Inflace v eurozóně půjde v dalších měsících dolů

Dnešní ekonomický kalendář příliš impulsů pro obchodníky nepřinese. Finální čísla srpnové inflace za eurozónu budou odpovídat již zveřejněným předběžným datům, odpolední americká data počtu nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení potenciál trhy zásadně ovlivnit nemají.

Srpnovou inflaci v eurozóně ovlivnily vyšší ceny pohonných hmot. Díky tomu jádrová inflace srovnala krok s celkovou. V dalších měsících již zejména díky technickému efektu zvýšení statistické základy zamíří inflace pod 5 %. Rychlé opadnutí jádrové složky ale nepředpokládáme. Zejména napjatý trh práce bude stát za tím, že ke konci letošního roku bude jádrová inflace kolem 4 % a na konci roku 2024 cca 2,6 %. Za toho vývoje nepředpokládáme, že by ECB v příštím roce přišla se snížením úrokových sazeb.

Koruna díky guvernérovým slovům silnější

Včerejší prázdný globální kalendář vedl i ke klidnému vývoji kurzu eura vůči dolaru. Naopak silně do nového týdne vstoupila česká koruna v zádech s jestřábím komentářem guvernéra Michla. Ten v neděli odmítl brzké snižování úrokových sazeb. Připomeňme, že právě sázky na snížení korunových sazeb se na trhu zvyšovaly po nečekaně razantním snížení polských sazeb v předminulém týdnu. Zatímco včerejší první ranní kotace se pohybovaly ještě u 24,57 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již kurz atakoval 24,40 CZK/EUR. Ranní srpnové statistiky o vývoji cen z primárních okruhů přinesly smíšené signály. Naproti našemu očekávání ceny v průmyslu meziměsíčně rostly, meziměsíční zvýšení cen pak zaznamenalo i stavebnictví a služby. Naopak ceny zemědělských producentů dále klesly a dávají prostor pro jejich snížení i v rámci spotřebitelských cen.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení