Donald Trump představí plán na zavádění recipročních cel
02.04.2025 7:50:38Pozornost dnes bude opět směřovat na Donalda Trumpa. Ten by měl představit rozsáhlý plán týkající se dovozních cel, která se podle předběžných vyjádření budou týkat všech zemí a mohla by dosáhnout až 20 %. Z dat bude ve Spojených státech zveřejněn ADP report za březen. Ten zřejmě ukáže na stále solidní tvorbu nových pracovních míst v soukromém sektoru. Tovární objednávky i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by měly v meziměsíčním srovnání mírně stoupnout. V eurozóně žádná zajímavá data zveřejněna nebudou. V Polsku k jednacímu stolu zasedne tamní centrální banka. Ta však úrokové sazby ponechá beze změny.
Trh práce v USA zůstává v dobré kondici
Americký ekonomický kalendář přináší zejména březnové statistiky z tamního trhu práce. Konsensus trhu počítá s tím, že v nezemědělském soukromém sektoru v březnu vzniklo podle ADP reportu 120 tisíc nových pracovních míst po 77 tisících v únoru. Tvorba pracovních míst tak zůstává zdravá. Propouštění, které je obvykle známkou recese, zůstává velmi nízké. V uplynulém týdnu činil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti 224 tisíc, což odpovídá údajům z posledních týdnů. Federální dávky v nezaměstnanosti se dokonce snížily. Ačkoli se často zmiňuje v souvislosti s aktivitou Ministerstva pro efektivitu státní správy (DOGE) snižování počtu federálních zaměstnanců, mnoho postižených pracovníků může zůstat na výplatních páskách až do září. Z politických událostí bude klíčové zveřejnění memoranda o zavádění recipročních cel, které Donald Trump podepsal již v únoru. Cla by se dle předběžných vyjádření měla týkat všech zemí a měla by dosáhnout 20 %.
Polská centrální banka na svém zasedání ponechá klíčovou úrokovou sazbu s největší pravděpodobností beze změny. Vzhledem k přetrvávající zvýšené inflaci (4,9 % y/y v únoru, jádrová složka 3,6 % y/y) a solidní výkonnosti ekonomiky očekáváme další uvolnění měnových podmínek až v září letošního roku.
Koruna se drží pod pětadvacítkou
Inflace v eurozóně podle předběžného odhadu zpomalila z únorových 2,3 % y/y na 2,2 % y/y v březnu. Jádrová inflace zvolnila z 2,6 % y/y na 2,4 % y/y a zůstala tak mírně nad očekáváním Evropské centrální banky. Inflace ve službách však ubrala 0,3 pb na 3,4 % y/y, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 2022. To potvrzuje naše očekávání, že ECB na svém dubnovém zasedání sníží sazby o dalších 25 bb. Ve Spojených státech index ISM ve zpracovatelském průmysl dosáhl v březnu 49,0 bodu. Je tak stále výše, než byl průměr v posledních dvou letech (47,6 bodu). Počet nově otevřených pracovních pozic byl naopak nižší, než s čím trh počítal. Kurz společné evropské měny se v odpoledních hodinách pohyboval kolem úrovně 1,08 USD/EUR.
Český index PMI v březnu dále pokračoval ve svém zlepšování, když stoupl z únorových 47,7 bodu na 48,3 bodu. Ačkoli ukazatel zůstává stále pod 50bodovou hranicí, byl nejvyšší od června 2022. K výsledku přispěla především nejslabší pokles výroby za poslední tři roky. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4jekhOp. Třetí zpřesněný odhad HDP potvrdil růst české ekonomiky v závěrečném čtvrtletí loňského roku o 0,7 % q/q a 1,8 % y/y. Zároveň přinesl i statistiky ze sektorových národních účtů. Ty ukázaly, že míra úspor domácností sice o 0,9 pb meziročně poklesla, stále však dosahovala vysokých 18,8 %. Míry zisku firem byla o 3 pb nižší, než ve stejném období roku 2023 (44,3 % v Q4 24). Zveřejněn byl i výsledek státního rozpočtu. Stát dle něj do konce března hospodařil se schodkem 91,2 mld. CZK. V meziročním srovnání byl výsledek o 13,8 mld. CZK mírnější. Z hlediska sezónnosti je letošní březnové meziměsíční prohloubení schodku (o 22,6 mld. CZK) o něco horší než loni. Celkově ale z našeho pohledu data za první čtvrtletí prozatím neindikují výrazné riziko nesplnění plánovaného celoročního salda (241 mld. CZK). Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/42dk7Qi.
Kurzy regionálních měn zůstaly ve srovnání s předchozím obchodním téměř beze změny. Koruna se držela těsně pod hranicí 25 CZK/EUR, maďarský forint poblíž úrovně 402,5 HUF/EUR. Mírné zisky si připsal pouze zlotý (+0,1 % na 4,18 PLN/EUR).