Další opatrné zlepšení spotřebitelské důvěry v eurozóně
21.11.2024 7:03:18Předběžný odhad listopadové spotřebitelské důvěry by měl ukázat na její další mírné zlepšení. Obdobně přepokládáme mírné zlepšení i u dílčích indikátorů francouzského sentimentu podnikatelů, respektive průmyslníků. Odpolední americká data pak přinesou další solidní číslo z tamního trhu práce v podobě relativně nízkého počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden.
Americký trh práce zůstává v dobré kondici
Z pohledu vývoje kuru eura proti dolaru dnešní ekonomický kalendář žádné z těchto měn výrazněji nenahrává, když předpokládáme, poměrně solidní data z obou stran Atlantického oceánu. Dolar by tak nadále měl zůstat relativně silným, když byl již zhruba od počátku září podporován nejprve spekulacemi na vítězství D. Trumpa v prezidentských volbách, které se následně potvrdilo.
Z Evropy bychom se měli dočkat opatrného zlepšování sentiment indikátorů. Na úrovni celé eurozóny předpokládáme, že předběžný ukazatel spotřebitelské důvěry za listopad ukáže další zvýšení, přičemž tento trend je v podstatě patrný od konce roku 2022. Náladu spotřebitelů ovlivňuje především napjatý trh práce a s tím související růst mezd. Otazníkem kolem dnešního čísla je zejména to, jak ho ovlivnil výsledek amerických prezidentských voleb. Celá sada sentiment indikátorů za listopad přijde z francouzského podnikatelského, respektive průmyslového sektoru. Zde byl za říjen zaznamenán poměrně hluboký propad důvěry ze strany průmyslníků, listopad bude znamenat pouze částečnou korekci tohoto vývoje. Pravidelné týdenní Jobless Claims odpoledne přinesou potvrzení, že americký trh práce stále zůstává v dobré kondici, když počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden zůstává nízko. Vysokou meziměsíční dynamiku by pak měly přinést říjnové prodeje stávajících nemovitostí; důvodem bude především kompenzace slabého zářijového výsledku.
Dolar drží silné pozice, mzdy v Německu silně rostou
Zatímco německé ceny průmyslových výrobců za říjen dopadly z pohledu meziměsíční dynamiky v souladu s tržním očekáváním, největším překvapením včerejšího dne byl výsledek průzkumu ECB týkajícího se dojednaných mezd během Q3 24. Zatímco ekonomové Société Générale předpokládali zrychlení kontraktovaných mezd z 3,5 % meziročně v Q2 24 na meziroční dynamiku kolem 4 % pro Q3 24, zveřejněných 5,4 % představuje nejvyšší hodnotu od vzniku eura v roce 1999. To může být komplikací pro ECB na cestě k nižším úrokovým sazbám. Navíc růst mezd je tažen Německem, kde meziroční růst zrychlil dokonce na 8,8 %, což je nejrychlejší tempo růstu od roku 1993. Kombinace rychle rostoucích mezd a relativně vysokých cen energií ale ohrožuje konkurenceschopnost německých firem. Euro tak během včerejší seance oslabovalo, kurz postupně klesal z ranních kotací u 1,060 USD/EUR až téměř k 1,051 USD/EUR na počátku americké seance. Kvůli silnějšímu dolaru byly (nejenom) středoevropské měny pod prodejním tlakem. Koruna vůči euru oslabila z ranních cca 25,26 CZK/EUR k odpoledním 25,33 CZK/EUR.