Kalendář je prázdný, trhy vyčkávají na čtvrteční rozhodnutí ECB

16.10.2024 8:10:56

Světový makroekonomický kalendář je dnes prázdný. Trhy se tak budou připravovat na zítřejší zasedání Evropské centrální banky, na kterém by měla dodat další 25bodové snížení úrokových sazeb. Trhy ale tento krok již ve svých cenách plně zahrnují. Snížení o čtvrt procentního bodu očekává i všech 65 analytiků dotázaných agenturou Bloomberg. Překvapení tak nejspíše může přinést pouze následná tisková konference prezidentky Lagardeové. V Česku bude zveřejněn vývoj cen průmyslových výrobců za září. Ty podle našeho odhadu meziměsíčně o jednu desetinku vzrostou.

Ceny tuzemských průmyslových výrobců mírně vzrostou

Ve Spojených státech i eurozóně je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Trhy tak budou vyčkávat na zítřejší zasedání ECB, které by mělo přinést široce očekávané snížení úrokových sazeb o 25 bb. Zajímavá tak bude především následná tiskové konference, která se ale zřejmě ponese v duchu „data dependent“, tedy že další kroky budou dále závislé na zveřejňovaných datech. Více se tématu věnujeme zde: https://bit.ly/3YnvJ2z.

Ceny českých průmyslových výrobců podle našeho odhadu v září vzrostly o 0,1 % m/m. Naznačuje to alespoň vývoj jádrových cen průmyslových výrobců (bez cen energií) v sousedním Německu, které jsou pro ty české dobrým předstihovým indikátorem. Výrazný zářijový propad v cenách ropy se v PPI odrazí pravděpodobně až v říjnovém údaji. Celkově se však jedná spíše o druhořadou statistiku, a tak na její zveřejnění žádnou zásadní reakci neočekáváme.

Evropský průmysl v plusu

Německý ZEW index poprvé po čtyřech měsících ve složce očekávání vzrostl. Analytiky a investory potěšila vize rychlejšího uvolňování měnové politiky ze strany ECB a tím i levnějšího financování. Průmyslová produkce za eurozónu jako celek v srpnu vzrostla v souladu s očekáváním o 1,8 % m/m po propadu o 0,5 % v červenci. Pokud průmyslová produkce v září nepropadne o 5 % m/m či více, což považujeme za velmi nepravděpodobné, měl by průmyslový sektor v mezikvartálním srovnání poprvé od Q1 23 vzrůst. To by ve spojitosti se solidním vývojem maloobchodních tržeb a silným sektorem služeb znamenalo, že směřujeme k růstu ekonomiky eurozóny za Q3 o 0,3 % q/q. Ve čtvrtém kvartále však průmyslová produkce zřejmě opět propadne, když jsou současné výsledky tažené segmentem léčiv a dopravních zařízení, což nepovažujeme za udržitelné. Kurz eura na zveřejněná data příliš nereagoval. Pohyboval se v pásmu 1,089-1,092 USD/EUR.

Regionální měny se v průběhu úterního obchodování dostaly do mírného plusu. Kurz koruny skončil vůči euru o 0,1 % silnější a v odpoledních hodinách se nacházel na úrovni 25,23 CZK/EUR. Mírně silnější byl i maďarský forint (+0,1 %), který se však stále drží nad hladinou 400 HUF/EUR. Víceméně beze změny zůstal polský zlotý (na 4,29 PLN/EUR).

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení