Sentiment v americkém podnikovém sektoru vykáže již mírné zlepšení

21.05.2020 8:04:29

Z USA dnes dorazí indikátory podnikatelského sentimentu za květen. Na mírné zlepšení důvěry amerických podnikatelů by měl ukázat jak indikátor filadelfského Fedu, tak i index nákupních manažerů. Vládní opatření proti šíření koronaviru se totiž rozvolňují i ve Spojených státech, což představuje pozitivní signál pro další vývoj americké ekonomiky. To by mělo být patrné také na nižším počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V regionu budou dnes zveřejněna nová data pouze v Polsku.

Rozvolňování vládních opatření v USA bude patrné i na dnes zveřejněných datech

K postupnému rozvolňování vládních opatření proti šíření nemoci covid-19 dochází už i ve Spojených státech. Vidina brzkého otevření ekonomik jednotlivých států USA by měla vést k alespoň částečnému zlepšení podnikatelského sentimentu. Zdali tomu tak skutečně je, alespoň tedy v oblasti Filadelfie, by měl dnes ukázat index filadelfského Fedu. Očekává se však i nárůst indexu nákupních manažerů, který zachycuje vývoj v celých Spojených státech. Pro zpracovatelský průmysl trh počítá se zvýšením PMI na 39,5 b. z dubnových 36,1 b. a v případě služeb pak s nárůstem na 32,3 b. z dubnových 26,7 b. Je však nutné poznamenat, že i přes očekávané zlepšení zůstanou zmíněné indikátory na velmi nízkých úrovních a pesimismus americké podnikatele zatím neopustí. Pozvolný rozjezd americké ekonomiky by měl přispět také k nižšímu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten podle analytiků v minulém týdnu dosáhl 2,4 mil., což by ve srovnání s týdnem předtím znamenalo pokles o zhruba 0,5 mil. nových žádostí. Zatímco květen přinesl jisté zlepšení koronavirové situace, duben byl pro USA ještě kritický. To, že Američané neměli v té době chuť nakupovat nemovitosti, ukáží dubnové prodeje, které podle nás propadnou meziměsíčně o 20 %.

V Polsku dnes zveřejní dubnové údaje o vývoji produkce a cen v průmyslu. Na dubnovém vývoji průmyslové produkce se pravděpodobně již odrazí protikoronavirová omezení, která povedou k jejímu poklesu. Trh přitom očekává snížení produkce meziměsíčně o 11,2 % a meziročně o 12,4 %. K poklesu dojde nejspíše i v případě cen průmyslových výrobců, zde však podobně jako v ČR bude hlavním důvodem nižší cena ropy.

Česká koruna i celý region budou pravděpodobně i dnes dále posilovat. Vliv na to bude mít i nadále především posilující kurz eura k americkému dolaru, v důsledku pokračujícího optimismu ohledně dalšího vývoje evropské ekonomiky. Zvrátit by to mohlo jen výrazné překvapení plynoucí z dnes zveřejněných dat v USA.

Důvěra se nepatrně zvýšila i u evropských spotřebitelů

Ve spotřebitelském sektoru převládá podle průzkumu Evropské komise i nadále pesimismus, a to i přes mírné květnové zlepšení. Vyplývá to ze včera publikovaných dat, které ukazují na jen nepatrný nárůst indikátoru spotřebitelské důvěry. Analytici se přitom obávali dalšího poklesu. Mírné zlepšení důvěry evropských spotřebitelů v květnu pravděpodobně souviselo s pozvolna ustupující koronavirovou pandemií a s tím souvisejícím očekáváním postupného návratu k normálu.

Podle včera zveřejněných dat Eurostatu vzrostly spotřebitelské ceny v eurozóně v dubnu meziměsíčně o 0,3 % a stejný růst vykázaly také v meziročním vyjádření. Meziměsíční inflace tak oproti prvnímu odhadu z konce dubna zůstala beze změny, meziroční inflace byla revidována o 0,1 p.b. výše. Na meziroční nárůst spotřebitelských cen v eurozóně působily především ceny potravin, které byly vyšší o 3,6 %. Inflaci naopak brzdily ceny pohonných hmot, které poklesly o necelých 10 %. Nižší ceny pohonných hmot byly i hlavním důvodem proč celková meziroční inflace zpomalila z březnových 0,7 %. Jádrová inflace v dubnu činila 0,9 %.

V České republice včera vyšla nová čísla cen průmyslových výrobců, ty v dubnu klesly meziročně o 0,8 %, zatímco analytici počítali s výraznějším poklesem o 1,1 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,5 %. Za klesajícími cenami v tuzemském průmyslu stála především výrazně nižší cena surové ropy na světových trzích, která se nyní obchoduje mírně nad 30 USD za barel. Více jsme o vývoji cen průmyslových výrobců psali zde https://bit.ly/3cPoGp7.

Včerejšek přinesl i nová data z polského trhu práce. Podle těch růst průměrné mzdy zpomalil z 6,3 % v březnu na dubnových 1,9 %. Trh přitom se zpomalením počítal, avšak v menším rozsahu, když očekával růst o 4,5 %. Meziměsíčně se průměrná mzda v Polsku snížila o 3,7 %. Současná koronavirová pandemie se již projevila také v polské zaměstnanosti, ta v dubnu meziročně poklesla o 2,1 %, když ještě v březnu rostla o 0,3 %. Trh očekával pokles zaměstnanosti pouze o 0,5 %.

Koruna včera navázala na posilující trend z předchozích dvou dnů a získala jak vůči euru, tak i dolaru. Oproti euru přidala zhruba 1,5 %, proti dolaru pak dokonce 3 %. Vůči oběma měnám posílil i polský zlotý a maďarský forint. Celý region byl tak i nadále ve vleku posilujícího eura k dolaru, které již od počátku tohoto týdne přidalo necelé 2 %. Důvodem může být oproti očekávání rychlejší rozvolňování restriktivních vládních opatření v jednotlivých evropských státech, které by mohlo urychlit oživení ekonomik na evropském kontinentu.

Autor: Martin Gürtler

Plný text ke stažení