Nálada německých průmyslníků se dále zlepší

24.04.2024 8:01:00

Objednávky zboží dlouhodobě spotřeby díky nákupům letadel podle našeho odhadu solidně rostly. Po jejich očištění budou ale stagnovat. Nálada německých průmyslníků se pravděpodobně dále zlepší a dosáhne nejvyšší úrovně od května loňského roku. V lepším rozmaru by měli být i čeští spotřebitelé a podnikatelé, což by měl ukázat dubnový konjukturální průzkum.

Americké objednávky dlouhodobé spotřeby táhnou letadla

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v březnu pravděpodobně vzrostly o 1,9 % m/m po únorových 1,3 %. Vysoké zůstávají především nákupy letadel, kterým pomáhá vysoký zájem o cestování i odložené objednávky z časů covidové krize. Na druhou stranu nákupy zařízení a dlouhodobých statků již nerostou, ačkoli zůstávají poblíž historických maxim. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by měla podpořit snaha firem přesouvat výrobu ze zahraniční zpět do USA. To je však běh na delší trať. Importy zboží do USA zatím zůstávají velmi vysoké.  

V Německu bude zveřejněn dubnový IFO index. Ten podle našeho odhadu vzroste na 90,8 bodu, což by byla nejvyšší hodnota od května loňského roku. To je sice stále pod dlouhodobým historickým průměrem, v následujících měsících by však důvěra průmyslníků měla stoupat díky očekávanému oživení poptávky.

V Česku bude zveřejněn konjunkturální průzkum za duben. Ten březnový ukázal, že se nálada spotřebitelů i podnikatelů poměrně rychle zlepšuje. Tento trend by vzhledem k poklesu inflace, rostoucím reálným mzdám i vyhlídkám na oživení domácí ekonomiky měl pokračovat i v nadcházejících měsících.   

Maďarská centrální banka snížila sazby o dalších 50 bb

V Německu a eurozóně byly včera zveřejněny indikátory PMI za duben. Ty se v oblasti služeb dále zlepšily a nachází se již výrazně nad padesátibodovou hranicí značící fázi expanze. Problémem stále zůstává evropský průmysl, kde se index za eurozónu jako celek v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem zhoršil. V Německu sice došlo k jeho mírnému zlepšení, za odhadem trhu ale zaostal a stále zůstává v pásmu kontrakce. Společná evropská měna se až do odpoledních hodin obchodovala za 1,064-1,069 USD/EUR. Po zveřejnění výrazně horších PMI indikátorů posílila na 1,071 USD/EUR.

Guvernér ČNB Aleš Michl včera vystoupil spolu s viceguvernérkou Evou Zamrazilovou a členem bankovní rady Janem Procházkou na Univerzitě Pardubice. V diskuzi po svém projevu Aleš Michl upřesnil, že hlavní úroková sazba se bude pravděpodobně do budoucna pohybovat „nad třemi procenty“. Z vystoupení dále vyplynulo, že na dalších zasedání bankovní rada s největší pravděpodobností sníží sazby o dalších 50 bb, další kroky budou závislé na vývoji dat. Kurz koruny na výroky výrazněji nereagoval a v průběhu dne se držel v pásmu 25,25-25,31 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem zůstal beze změny. O jednu desetinu posílil maďarský forint i polský zlotý (na 4,13 PLN/EUR a 393,9 HUF/EUR). Maďarská centrální banka snížila sazby o 50 bb na 7,75 %. Další dva kroky ve stejném rozsahu očekáváme na nadcházejících zasedáních.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení