ČNB si dá předvánoční pauzu
19.12.2024 6:31:20Fed včera podle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bb, v nové prognóze však výrazně redukoval rychlost dalšího uvolňování měnové politiky. Zasedání centrálních bank vévodí i dnešnímu kalendáři. Bank of England ani ČNB by ale sazby měnit neměly. V případě tuzemské centrální banky by rozhodnutí ponechat repo sazbu na 4 % mělo odrážet přetrvávající opatrnost členů bankovní rady na pozadí proinflačního vyznění některých dat ve srovnání s poslední predikcí ČNB. V zámoří je dnes na programu třetí čtení HDP v USA za Q3 24, kde se ale očekává pouze potvrzení růstu o 2,8 % mezičtvrtletně anualizovaně.
Repo sazba zůstane na 4 %
ČNB po roce pravděpodobně přeruší proces snižování úrokových sazeb. Ponechání repo sazby na současných 4 % nasvědčují jak dosavadní komentáře členů bankovní rady, tak některá data z domácí ekonomiky. Nejvýraznějším proinflačním překvapením byl ve srovnání s listopadovou prognózou centrální banky mzdový růst, který ve třetím čtvrtletí dosáhl 7 % y/y, zatímco ČNB přepokládala 6,1 % y/y. Samotná inflace sice zhruba odpovídala očekáváním, především s ohledem na v posledních měsících volatilní ceny potraviny však nelze vyloučit, že v prosinci vzroste nad 3 % y/y, a dočasně tak opustí toleranční pásmo inflačního cíle. Toto riziko by mohlo v očích bankovní rady, která klade větší důraz na pozorovaná data a nejbližší výhled než střednědobou prognózu, nahrávat ponechání úrokových sazeb na dnešním zasedání beze změny. Do hry se pravděpodobně opět vrátí i obavy o míru tradičního lednového přecenění. Zde by navíc měla mít ČNB již na svém příštím (únorovém) zasedání k dispozici předběžný odhad lednové inflace, který ČSÚ od příštího roku začne publikovat. Jeho zveřejnění je totiž plánováno právě na den únorového zasedání centrální banky (6. února). Podle nás v lednu inflace poklesne do blízkosti 2,5 % a v průměru za celý příští rok dosáhne 1,8 %. Oživení ekonomiky by navíc mělo být podle naší prognózy mírnější, než s čím počítá ČNB. V příštím roce proto očekáváme obnovení cyklu snižování úrokových sazeb tempem 25 bb na zasedání. Terminálních 3 % by tak repo sazba mohla dosáhnout v červnu.
Fed snížil sazby o 25 bb, v roce 2025 očekává pouze 2 „cuty“
Fed podle očekávání snížil cílové pásmo pro svou klíčovou sazbu o 25 bb na 4,25-4,50 %. Výrazně jestřábí vyznění však má nově zveřejněná prognóza, ve které došlo ke zvýšení očekávané PCE inflace v příštím roce z 2,1 % na 2,5 % a jádrové inflace z 2,2 % na 2,5 %. Lehce výše z 2 % na 2,1 % byla revidována také predikce růstu HDP pro rok 2025. Mediánový výhled úrokových sazeb tak do konce příštího roku implikuje pouze dvojí snížení úrokových sazeb ve standardních krocích o 25 bb namísto původních čtyř. Další dva „cuty“ pak předpokládá medián „dot-plotu“ v roce 2026. Klíčová sazba pro „delší období“ znovu nepatrně vzrostla a v aktuálním výhledu činí rovná 3 %. Americký dolar k euru v reakci na jestřábí výstup zasedání skokově posílil. K euru zpevnil o 1,1 % na 1,038 USD/EUR a byl tak nejsilnější za poslední dva roky. Dolarové tržní úrokové sazby vzrostly o 10-12 bb podle splatnosti.
Z dat byla včera publikována finální inflace v eurozóně za listopad, která byla revidována o desetinu směrem dolů na 2,2 % y/y. Rozhodování o tom, jak moc trápící se ekonomiku eurozóny podpořit dalším snižováním úrokových sazeb, však z pohledu ECB znesnadňuje jádrová inflace, která byla současně potvrzena na 2,7 % y/y. Vysoká perzistence jádrové inflace je přitom spojena hlavně s cenami služeb, jejichž dynamika se drží v blízkosti 4 % y/y již rok.