Měny

Měnový trh je globálním trhem s velmi vysokým denním objemem a likviditou. Obchodování probíhá po celém světě a je dostupné 24 hodin denně kromě víkendů. Mezibankovní obchody se realizují zejména prostřednictvím elektronických systémů EBS a Thomson Reuters Dealing. Měnový trh je decentralizován, což znamená, že neexistuje centrální burza a obchody probíhají na bázi OTC (over-the-counter), tedy individuálně sjednaných obchodů. Komerční banka umožňuje přístup na měnový trh prostřednictvím telefonického obchodování nebo platformy eTrading.

Aktuální kurzy

Kotace tržních cen vycházení z aktuálního mezibankovního trhu, přičemž zobrazované rozpětí (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) reprezentuje ceny pro objemově typický klientský obchod.

Kurzovní lístek KB

Kurzovní lístek KB uvádí kurzy, za které je možné nakupovat nebo prodávat cizí měny na kterékoliv pobočce KB v hotovosti (nákup/prodej valut), nebo za které se převádí peníze při bezhotovostním styku.

Související komentáře a analýzy

Komentář: Blížící se vrchol cyklu zvyšování měnověpolitických sazeb

22.09.2023 16:24

Ostře sledovanou událostí tohoto týdne bylo zasedání amerického Fedu. K zásadnímu překvapení však nedošlo. Klíčovou úrokovou sazbu ponechal beze změny, prostor pro hike v letošním roce, který stále implikuje aktualizovaný dot plot, si však ponechal. I přes pauzu je proto vyznění zasedání jestřábí. Podle nás k dalšímu zvýšení již nedojde a první snížení sazeb přijde až ve Q2 24. Britská Bank of England oproti analytickému konsensu (+25 bb) naopak překvapila ponecháním základní úrokové sazby na 5,25 %, k čemuž se v souvislosti s nižší než očekávanou inflací zveřejněnou den před čtvrtečním zasedáním nakonec přikláněly i sázky finančního trhu. Obecně se tak zdá, že globální cyklus zvyšování sazeb již vrcholí. Na frontě centrálních bank dále v tomto týdnu ještě zvýšily sazby švédská a norská centrální banka. Švýcarská zase překvapivě ponechala sazby beze změny a ta japonská potlačila sázky investorů na začátek utahování měnové politiky.

Autor: Kevin Tran Nguyen
Zobrazit více