Peněžní dynamika v eurozóně zrychluje
27.03.2025 7:26:22Únorový peněžní přehled odhalí pokračující zrychlování meziročního růstu peněžní zásoby M3 v eurozóně. Dále zrychluje i úvěrová dynamika. Odpolední finální čísla HDP za Q4 24 v USA podle nás přinesou mírnou vzestupnou revizi na 2,4 %q/q (anualizovaně); první čtvrtletí ale bude díky výrazným dovozům pravděpodobně o něčem jiném. Pozornost hráčů na trhu pak bude zaměřena i na vystoupení několika členů vedení ECB.
Další hluboký schodek amerického zahraničního obchodu
Peněžní zásoba i úvěrová dynamika v eurozóně zrychlují. Měnový růst měřený agregátem M3 se od srpna 2023 zvyšuje. Tehdy klesal meziročním tempem o 1,3 %. V tomto lednu naopak rostl, a to o + 3,6 % y/y. Za únor očekáváme další mírné zrychlení na 3,8 % y/y. Dynamika M3 je nadále tažena vyšší poptávkou po úvěrech v soukromém sektoru, ale i vyšším vládním dluhem a rozsáhlými nákupy čistých zahraničních aktiv. Samotný růst úvěrů ale v únoru setrvá na úrovni 2,3 % y/y v důsledku efektu srovnávací základny, v dalších měsících by měl ale opět zrychlovat.
Finální výsledek amerického HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku by mohl být revidován nepatrně výše na 2,4 % mezičtvrtletně anualizovaně. Velkou reakci ze strany dolaru ale očekávat nelze. V aktuální situaci se totiž jedná o dávnou historii. Nástup Donalda Trumpa do Oválné pracovny a odstartování obchodních válek vedlo k výraznému zvýšení dovozů a předzásobení se cenově dostupnými dovozy před tím, než začnou platit cla. Výsledkem je výrazné prohloubení schodku amerického zahraničního obchodu. To jsme pozorovali již v lednu, přičemž i únorové číslo bude z historické perspektivy vysoké, i když zřejmě nižší než v lednu. To se dozvíme dnes odpoledne. Každopádně výrazné zhoršení čistých exportů vlivem výrazného nárůstu dovozů by se mělo negativně promítnout do růstu americké ekonomiky za Q1 25, který očekáváme pouze ve výši kolem 1 %.
Americký prezident Donald Trump včera večer oznámil zavedení cel na všechny automobily, které nebyly vyrobeny v USA. Clo by mělo činit 25 % navíc k současným clům a mělo by být platné od 2. dubna. Prozatím není příliš jasné, zda se bude vztahovat i na díly. Pro Evropu to není dobrá zpráva, a tedy ani pro společnou evropskou měnu. Vzhledem k expozici středoevropského regionu to samozřejmě nepotěší ani obchodníky se středoevropskými měnami včetně české koruny.
ČNB dle očekávání úrokové sazby nezměnila
Kurzový vývoj eura k dolaru byl ve středu pracovního týdne spíše klidný, když kurz v průběhu včerejšího evropského obchodování nevybočil z pásma 1,0770 až 1,0800 USD/EUR. Ekonomický kalendář přinesl pouze předběžné statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA za únor. Výsledek příjemně překvapil, a to i po očištění o volatilní objednávky letadel. Zklamáním ovšem byly objednávky kapitálových statků bez obrany a letadel, kde byl zaznamenán meziměsíční pokles o 0,3 %, trh přitom čekal zvýšení o 0,2 % m/m po lednových +0,9 % m/m. Zatímco po většinu evropské seance se kurz USD/EUR v rámci uvedeného koridoru tlačil spíše k jeho spodní hraně, se vstupem amerických obchodníků na trh se vrátil k té horní, tedy na dosah hladiny 1,0800 USD/EUR. Dnešní asijskou seanci zahájil dolar silnější kvůli zprávě o zavedení cel na automobily, a to téměř u 1,0730 USSD/EUR. Po následné korekci se dnešní ranní kurz nachází u 1,0780 USD/EUR.
Klíčovou událostí na domácí scéně bylo zasedání bankovní rady ČNB. Během dne měla koruna tendenci spíše slábnout, i když snížení úrokových sazeb se v podstatě nepředpokládalo. Kurz se tak postupně šplhal ze zahajovacích 24,90 CZK/EUR až téměř k 24,95 CZK/EUR. Po zveřejnění výsledku jednání bankovní rady, že se sazby skutečně nemění, a po spíše tradičně jestřábím vyznění tiskové konference guvernéra A. Michla koruna posílila, a to až k 24,84 CZK/EUR. Takto levné bylo euro pro našince naposledy koncem června loňského roku. V samotném záběru seance investoři část zisků vybrali a včerejší seanci tak koruna zakončila nad 24,90 CZK/EUR.
ČNB tedy podle očekávání úrokové sazby na včerejším zasedání nezměnila. Repo sazba po jednomyslném rozhodnutí bankovní rady tak zůstala na 3,75 %. Guvernér Michl na tiskové konferenci nadále zdůrazňoval proinflační rizika a závislost dalších kroků centrální banky na nově zveřejněných datech. V důsledku zvýšené globální nejistoty očekáváme, že ČNB bude pokračovat v pouze pozvolném snižování úrokových sazeb, a to tempem 25 bb za kvartál. Konkrétně na květnovém, srpnovém a listopadovém zasedání, kdy by repo sazba měla dosáhnout neutrální úrovně 3 %. Přispět by k tomu měl příznivý vývoj inflace, která podle naší prognózy zůstane bezpečně uvnitř tolerančního pásma ČNB. V důsledku pokračující jestřábí komunikace bankovní rady však hodnotíme rizika naší prognózy jako vychýlená ve směru vyšších sazeb po delší dobu. Podrobnější komentář je k dispozici zde https://bit.ly/4c5HCzr.