Koruna láme rekordy

25.07.2025 15:50:46

S výjimkou polského zlotého se středoevropským měnám v tomto týdnu dařilo. Polská měna doplatila na zklamání, které přinesla tamní data, když tržní očekávání nenaplnila ani červnová průmyslová výroba, ani maloobchodní tržby za stejný měsíc. Zatímco tedy polský zlotý v týdenním hodnocení proti euru zhruba dvě desetiny procenta odepsal, česká koruna si o třetinu procenta polepšila, maďarský forint si připsal dokonce více než půl procenta. Tamní centrální banka ponechala na zasedání v tomto týdnu úrokové sazby nezměněné.

České koruně se v průběhu tohoto týdne dařilo vůči oběma světovým měnám. Proti euru se její kurz dostal v závěru týdne dokonce pod 24,55 CZK/EUR. Takto silná byla domácí měna naposledy v lednu 2024, tedy před rokem a půl. Ještě úspěšnější byla vůči globálně slábnoucímu dolaru, kde ve druhé polovině týdne se její kurz dostal až k 20,85 CZK/USD. Proti dolaru koruna atakuje nejsilnější úrovně od května 2021 a je velmi blízko své nejsilnější úrovni od prvních měsíců roku 2018.

Koruna profituje jak z úrokového diferenciálu, když jestřábí rétorika centrálních bankéřů drží úrokové sazby výše, tak dosavadní rezistence tuzemské ekonomiky vůči nejistotě spojené se cly na dovoz do USA. Konjunkturální průzkum za červenec přinesl z toho pohledu varovnou zprávu, když se znatelně snížila podnikatelská důvěra. Proti tomu ale stálo nečekané zlepšení v případě spotřebitelské důvěry, která se vyšplhala na nejvyšší úroveň od roku 2021. To indikuje, že spotřebitelská poptávka by mohla být i v průběhu léta silná. Podle nás je ale pouze otázkou času, než se celní chaos a dopad zvýšených bariér v mezinárodním obchodě spolu s přísnými měnovými podmínkami začnou negativně podepisovat nejen na sentiment indikátorech, ale celkově i na útlumu tuzemské ekonomické aktivity. To by v podzimních měsících mělo vést k přehodnocení očekávání směrem k dalšímu snížení úrokových sazeb a slabší úrovni kurzu koruny.

Autor: Jan Vejmělek