Pokles inflace v USA se v červenci pravděpodobně zadrhl

14.08.2024 7:47:56

Meziroční inflace podle našeho odhadu ve Spojených státech v červenci setrvala na 3,0 % y/y a jádrová na 3,3 % y/y. Dočasné pozastavení trendu poklesu spotřebitelské inflace by na trzích mohlo kompenzovat včerejší překvapivě slabý růst cen tamních průmyslových výrobců. Zklamání pro investory dnes očekáváme od červnové průmyslové produkce v eurozóně, když odhadujeme její mírný meziměsíční pokles. Růst HDP eurozóny za druhé letošní čtvrtletí by nicméně měl být potvrzen na předběžných 0,3 % q/q.

Jádrová inflace ve Spojených státech zůstává nad 3 % y/y

Celková i jádrová inflace podle našeho odhadu zůstaly v USA v červenci beze změny. Odhadujeme, že celková inflace stagnovala na 3,0 % y/y a jádrová na 3,3 % y/y. V meziměsíčním vyjádření očekáváme u celkových i jádrových cen nárůst o shodných 0,2 % (SA), což by v obou případech bylo oproti červnu mírné zrychlení. V červnu a květnu spotřebitelské ceny tlačilo směrem dolů zlevnění pohonných hmot, které se již v červenci neopakovalo. V rámci jádrové inflace pak předpokládáme mírné zrychlení meziměsíčního růstu cen nájemného (na 0,35 %) po překvapivě silném zpomalení v červnu. Oproti únoru až květnu by ale růst cen nájemného měl být stále pomalejší. Celkově tak očekáváme pokračování trendu postupně se zmírňující inflace, které by mělo Fedu spolu s ochlazující se reálnou ekonomikou umožnit zahájení cyklu snižování úrokových sazeb již na příštím zasedání (18. září).

Průmysl v eurozóně v červnu opět poklesl. Na základě již zveřejněných údajů z většiny členských států eurozóny odhadujeme, že průmyslová výroba se v červnu snížila o 0,4 % m/m. To by zároveň znamenalo prohloubení jejího meziročního poklesu na -4,1 %. S přechodem do třetího čtvrtletí očekáváme pokračující slabou výkonnost průmyslu, zejména ve větších ekonomikách eurozóny. Oživení průmyslové produkce ve druhé polovině roku tak podle nás bude pouze pozvolné. Růst HDP eurozóny v Q2 24 by dnes měl být potvrzen na úrovni prvního odhadu, tedy na 0,3 % q/q, i když historicky druhá čtení přinášela spíše vzestupné revize.

Růst PPI v USA v červenci zaostal za odhady

Tuzemský běžný účet platební bilance v červnu prohloubil svůj deficit. Po -14,7 mld. CZK v květnu jeho saldo dosáhlo -48,2 mld. CZK. Přispěl k tomu sezónní odliv dividend. Jeho rozsah byl nicméně v kontextu poměrně umírněného vývoje pasiva primárních důchodů v dosavadním průběhu letošního roku pravděpodobně výraznější, než trhy očekávaly. To se odrazilo v negativním překvapení celého běžného účtu platební bilance oproti tržnímu konsenzu (-28,0 mld. CZK). Více zde: https://bit.ly/4dHfh24.

Německý ZEW index, zachycující sentiment investorů na finančním trhu, se v srpnu razantně zhoršil. Přestože absolutně nižší zůstává hodnocení současné situace (-77,3 b.), větší meziměsíční propad (z 41,8 na 19,2 b.) zaznamenala složka očekávání do budoucna. To pravděpodobně odráželo nedávný nárůst obav o recesi americké ekonomiky, a s tím souvisejícím globální výprodej rizikových aktiv. 

Červencový růst cen průmyslových výrobců (PPI) v USA zaostal za odhady. Meziroční růst PPI v červenci zpomalil na 2,2 %. Dynamika subindexu bez cen potravin a energií se zmírnila na 2,4 % y/y. V obou případech to bylo pod tržním konsenzem, konkrétně o jednu, respektive dvě desetiny. V reakci na protiinflační překvapení včera solidně rostly zámořské akciové indexy, což bylo doprovázeno poklesem dolarových tržních úrokových sazeb (o 6-9 bb) a oslabením zelených bankovek k euru o 0,4 % na 1,097 USD/EUR.

Měny středoevropského regionu včera mírně posílily, koruna ovšem zůstala beze změny. Zatímco polský zlotý v páru s eurem zpevnil o 0,3 % a maďarský forint o 0,2 %, česká koruna na své pondělní posílení navázat nedokázala. Včera se tak celý den obchodovala poblíž 25,20 CZK/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení