Americká inflace nezrychluje, česká zpomaluje

11.07.2019 8:20:18

Prezident amerického Fedu dnes bude pokračovat ve svém projevu před americkým Kongresem. Jeho včerejší holubičí prohlášení podpoří dnešní statistika americké inflace, která zůstane pod cílem Fedu. Spotřebitelská inflace bude zveřejněna i u nás. Počítáme, že ceny meziměsíčně zůstanou nezměněny a meziroční inflace zpomalí.

Inflace v zámoří neroste

Americká spotřebitelská inflace zůstala pravděpodobně utlumená i v červnu. Předpokládáme, že se spotřebitelské ceny meziměsíčně nezměnily. Tím jejich meziroční dynamika zůstává nadále pod cílem americké centrální banky. Přesto je pravděpodobné, že se v květnové a v červnové inflaci promítají také vyšší ceny v důsledku cel na čínské zboží, která byla zavedena 10 května. Jejich dopad do celkové inflace by však měl zůstat pouze malý.

Powell promluvil, dolar oslabil

První odhad červnové inflace v Německu malinko překvapil trh, když ceny o tři desetiny meziměsíčně vzrostly a meziroční inflace o dvě desetiny zrychlila. Druhý odhad pak korigoval i harmonizovanou inflaci o dvě desetiny nahoru. Za mírným zrychlením růstu spotřebitelských cen najdeme především vyšší ceny energií, služeb i potravin.

Včerejší vystoupení guvernéra amerického Fedu Jerome Powella vyhnalo dolar ke slabším hodnotám. Powell připustil, že tržní očekávání na snižování sazeb v červenci jsou správná. Zdůraznil, že nejistoty okolo globálního obchodu od posledního červnového zasedání nadále zhoršují výhled pro americkou ekonomiku a více členů FOMC vidí důvod pro uvolněnější měnovou politiku.

Holubičí tón posledního zasedání Fedu potvrdil také včera zveřejněný zápis. Někteří členové připustili, že ekonomika ztrácí na dynamice v důsledku globálních nejistot, což se odráží v nižší důvěře i ve statistikách průmyslové aktivity. Zatímco celkové finanční podmínky nadále podporují růst, je potřeba měnovou politiku v budoucnu uvolnit, aby se vykompenzovaly nejistoty z globálního výhledu a nadále podpořil ekonomický růst.

Trhy už s jistotou počítají se snížením úrokových sazeb v červenci, dolar v reakci na Powellovo vystoupení i zveřejněný zápis oslabil o 0,5 % na 1,127 USD/EUR.

Inflace zůstane v horní polovině cílového pásma

Spotřebitelská inflace v červnu pravděpodobně zpomalila poté, co v květnu vyskočila na 2,9 %. Meziměsíčně zůstaly červnové ceny nezměněny, když podle našeho odhadu levnější pohonné hmoty vykompenzovaly vyšší ceny potravin. Spotřebitelská inflace by se v průběhu roku měla držet okolo 2,5 %, tedy v horní polovině pásma, které cíluje Česká národní banka. Té se tak otevírá cesta k tomu, aby letos ještě jednou zvýšila úrokové sazby.

Záznam z posledního zasedání MNB nic nového nepřinesl

Česká koruna si včera mnoho pohybu neužila a po celý den se pohybovala v těsné blízkosti 25,57 CZK/EUR. V závěru obchodování pod tíhou zpráv ze zámoří ale skokově oslabila nad 25,60 CZK/EUR. Následně mírně zkorigovala a dnes otevírá na 25,58 CZK/EUR. Maďarský forint během včerejšího dne mírně oslabil na 325,7 HUF/EUR. Přispělo k tomu i zveřejnění záznamu z posledního zasedání maďarské centrální banky, který ukázal, že pro zachování úrokových sazeb na historickém minimu byli všichni členové bankovní rady. Naopak polský zlotý otevírá obchodování v Evropě o 0,2 % silnější na 4,266 PLN/EUR.

Autor: Monika Junicke

Plný text ke stažení