Inflace skutečně zvolní, jak potvrzují i ceny v průmyslu či zemědělství

16.10.2020 9:35:12

Ceny v primárních okruzích potvrzují nízkoinflační prostředí, které se postupně projeví i ve spotřebitelské inflaci a jejím návratu nejprve do tolerančního pásma ČNB (ještě letos) a následně i k dvouprocentnímu cíli (v průběhu příštího roku).

Ceny průmyslových výrobců se během září zvýšily o 0,2 %, čímž mírně překonaly tržní očekávání. Trh jako celek v průměru očekával stagnaci, my jsme kvůli poklesu cen energií očekávali dokonce jejich mírné snížení. Ceny energií skutečně klesly (o 0,8 % m/m), celkem významný cenový vzestup byl ale zaznamenán u investičních statků (+1,0 % m/m) a zboží dlouhodobé spotřeby (+0,8 %). O významných 1,5 % m/m se během září zvedly ceny dopravních prostředků. Z meziročního pohledu deflace průmyslových cen zmírnila na -0,4 % y/y ze srpnových -0,5 % y/y.

Ceny zemědělských výrobců se v září výrazně propadly, a to o 3,5 %. Mírnější snížení bylo zaznamenáno v rostlinné výrobě (o 1,1 % m/m), i když například ceny brambor díky nové úrodě spadly o 27,1 % m/m. Ceny v živočišné výroby se propadly o 7,2 % m/m, když znatelně zlevnila jatečná prasata (-18,4 % m/m). Oproti loňskému září tak ceny zemědělců byly nižší o 3,5 % a prohloubily tak svůj meziroční pokles ze srpnových -1,9 % y/y. Jejich meziroční pokles tak trvá již jedenáct měsíců v řadě a přispívá k tomu, že tlaky na růst cen potravin ve spotřebitelském koši v posledních měsících výrazně polevily.

Ceny stavebních prací se během září zvýšily o 0,3 % m/m, a to hlavně kvůli dražším cenám materiálů. Meziroční dynamika zpomalila ze srpnových 3,4 % na zářijových 2,8 % y/y.

Ceny tržních služeb se zvedly o 0,8 % m/m, když výrazně zdražila reklama (+14,3 % m/m). Z meziročního pohledu je patrná desinflační tendence – po srpnovém cenovém růstu o 2,1 % y/y bylo za září vykázáno 1,9 % y/y.

Z pohledu finančních trhů nepředstavují data zásadnější kurzotvornou informaci. Kurz koruny i úrokové sazby jsou aktuálně ovlivňovány především pandemickou situací a zaváděním vládních restriktivních opatření.

Autor: Jan Vejmělek