Tuzemská inflace letí s novým rokem vzhůru

11.02.2019 7:34:43

Tento týden přinese první test prognózy ČNB, když se dočkáme lednové inflace. Ta podle nás svou akcelerací centrální banku překvapí. První odhad českého HDP by měl naznačit, že lokální dno máme za sebou. Zrovna tak německá čísla potvrdí, že český největší obchodní partner technické recesi skutečně unikl. Celkově ale budou evropská data slabá a budou kontrastovat s relativně solidními americkými indikátory. Pokud jde o geopolitické události, v centru dění bude jednání mezi čínskými a americkými představiteli a pokračování ságy brexit.

Německo snad uniklo technické recesi

Zpřesnění odhadu HDP eurozóny za Q4 18 by mělo potvrdit růst o 0,2 % q/q, respektive 1,2 % y/y. Z hlediska teritoriální struktury předpokládáme vzestup německé ekonomiky o 0,1 % q/q, nicméně ve světle slabých prosincových dat z průmyslu i maloobchodu s rizikem celkově nižšího čísla.

Prosincové maloobchodní tržby z USA budou negativně ovlivněny pádem ceny ropy, kontrolní skupina ale ukáže slušnou hodnotu. Lednové spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %, meziroční dynamika tak klesla na 1,5 % z prosincových 1,9 %. Jádrová inflace také mírně zpomalí (z 2,2 % na 2,0 %), zůstane ale relativně silná.

Zaostřeno na dnešek

Pozornost investorů dnes bude směřovat na britské ostrovy, kde se dočkáme čísel HDP za Q4 18. Obáváme se, že nejistota spojená s brexitem se na číslech výrazně negativně projeví. Důležité bude i dnešní jednání Euroskupiny. Na programu bude posouzení stavu veřejných financí Francie a Itálie, a to zejména ve světle sestupné revize růstových vyhlídek obou dotčených zemí ze strany Evropské komise.

Euro v pátek stabilní mezi 1,132 až 1,135 USD/EUR     

Německo zůstává v zajetí obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Zpráva o tom, že se setkání nejvyšších představitelů obou těchto zemí do konce února neuskuteční tak německé producenty nenadchla. Prosincové dynamiky v německém zahraničním obchodě sice potěšily, když následovaly lepší prosincová data z Číny, bilance zahraničního obchodu jako celku ale zaznamenala mnohem nižší než trhem očekávaný přebytek. Není tak divu, že euro končilo minulý týden na relativně slabé úrovni pod 1,135 USD/EUR.     

Koruna zakončila minulý týden nad 25,80 CZK/EUR

Česká koruna se v závěru minulého týdne držela v okolí hladiny 25,80 CZK/EUR, nakonec zavřela těsně nad ní. To znamená, že během týdne odepsala zhruba 0,4 %. Páteční setkání člena bankovní rady ČNB T. Holuba a hlavního ekonoma P. Krále s analytiky žádný zásadnější impuls do trhu nevneslo. Představená prezentace odhalila důvody pro čtvrteční rozhodnutí (které komentujeme zde http://bit.ly/2Bpy6XT) ponechat úrokové sazby nezměněné, mezi ty nejdůležitější patří zhoršení vnějšího prostředí. Centrální banka zároveň nachystala dva alternativní scénáře: 1) Scénář slabší koruny. Jde o předpoklad, že koruna nebude posilovat, ale zůstane i během Q2 19 na úrovni Q1 19, kterou centrální banka předpokládá ve výši 25,60 CZK/EUR. 2) Scénář tvrdého brexitu. I v tomto případě bude koruna oproti hlavnímu scénáři slabší.  V obou případech tak ČNB bude nucena úrokové sazby zvýšit. Po pátku tak nemáme důvod měnit naše očekávání, že ČNB letos přistoupí ke dvěma zvýšením úrokových sazeb, které časujeme na květen a srpen. V případě slabé koruny nevylučujeme ani sílící spekulace na březnové zvýšení sazeb.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení