Recese už tu byla? A kdy?

25.01.2023 10:00:00

Postupné obnovení růstu ekonomiky. V loňském druhém pololetí se ekonomika potýkala s mělkou a krátkou recesí. Letos podle nás již dojde k postupnému oživení. Průmysl bude těžit z vysokého stavu dosud nevyřízených objednávek a plynulejších dodávek vstupů. Tuzemskou poptávku podpoří vyšší růst mezd a uklidnění situace kolem cen energií.

Inflace letos zůstane dvouciferná. V lednu vlivem odeznění úsporného tarifu a dalšího růstu cen energií meziroční inflace ještě zrychlí, poté by již ale mělo docházet k jejímu zmírňování. Vlivem dražších energií neklesne inflace do konce roku pod 10 %. V příštím roce ale již dojde k razantnímu snížení a inflace se dostane ke dvouprocentnímu cíli ČNB.

ČNB promeškala vhodný okamžik pro další růst sazeb. Ty podle nás zůstanou na současných úrovních do letošního srpna, kdy by mohly začít postupně klesat až na politicky neutrální 3 % na konci roku 2024.

Tržní sazby na sestupném trendu. Krátký konec výnosové křivky by měl nadále postupně klesat v souladu s očekávaným začátkem uvolňování domácí měnové politiky ve druhém pololetí 2023 a slábnoucími inflačními tlaky.

Koruna zatím nemá vyhráno. Přes přítomnost ČNB na devizovém trhu a oživení zahraničního obchodu očekáváme do konce roku mírné oslabení koruny k euru, především v souvislosti s poklesem úrokového diferenciálu.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení