Den díkuvzdání uzavře americké trhy

25.11.2021 7:46:29

Den díkůvzdání stáhne obchodní aktivitu v USA na minimum. Růst HDP v Německu za 3Q bude potvrzen, přičemž hlavním tahounem bude spotřeb domácností. ČNB by dnes mohla oznámit zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.

HDP v Německu tažen spotřebou domácností

Obchodní aktivita v USA kvůli svátku Dne díkuvzdání upadne ve zbytku týdne do letargie.

Z dnešních makroekonomických dat bude za pozornost analytiků stát HDP z Německa za třetí čtvrtletí. Půjde ale o třetí čtení, které bude mít na vývoj na finančních trzích pravděpodobně zanedbatelný vliv. Pro trh je nyní důležité vnímání současné pandemické vlny, chybějících komponent do výroby a implikací pro měnovou politiku ECB, která by v polovině prosince měla oznámit kroky vedoucí k omezení nákupu aktiv. V tomto směru zaznívají z ECB jak názory nabádající k opatrnosti při utahování měnové politiky, tak hlasy varující před možnou delší persistencí inflačních tlaků. Dnes i k tomuto z ECB promluví F. Villeroy v Paříži.

Bankovní rada ČNB dnes bude projednávat zprávu o finanční stabilitě. S ohledem na předchozí signály je pravděpodobné, že dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.

Důvěra německých podnikatelů klesá

Ifo index podnikatelské důvěry v Německu v listopadu klesl více, než se čekalo. Důvodem bylo jak hodnocení současných podmínek, tak výhled do blízké budoucnosti. Očekávanou ale pozitivní zprávou dneška je, že jednání o sestavení německé vlády se dostala do finále. Olaf Scholz bude příštím německým kancléřem.

Mezikvartální anualizovaný růst HDP v USA za třetí čtvrtletí byl mírně revidován vzhůru na 2,1 %, přičemž stejně velký byl v procentních bodech příspěvek tvorby zásob odrážející nedokončenou výrobu. Růst spotřeby domácnost činil 1,7 %. Údaje za říjen ukázaly oproti odhadům výrazný růst příjmů a zejména výdajů domácností.

Záznam z minulého zasedání americké centrální banky zmiňoval připravenost přijmout adekvátní kroky vůči inflačním tlakům. Akciový trh reagoval mírně negativně ale šlo o malý impuls. Dolar včera proti euru dál posílil o 0,4 %. Česká koruna vůči euru stagnovala.

Nově zveřejněná data v ČR za listopad ukázala výrazně klesající důvěru spotřebitelů, a naopak po sérii poklesů zvýšení důvěry v průmyslu. Blíže jsme vývoj sentimentu popsali v komentáři zde: https://bit.ly/3oYz6Km.
Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení