Sazby: letos nic a pak víc

25.07.2023 14:40:00

Oživení ekonomiky na obzoru Po technické recesi ekonomika v prvním letošním pololetí stagnovala. Pro druhé pololetí a příští rok již očekáváme obnovení hospodářského růstu. Jeho hlavním zdrojem bude růst spotřeby domácností podpořený zvýšením reálných mezd a rozpouštěním přebytečných úspor. HDP letos vzroste o 0,1 % a v příštím roce o 1,8 %.

Inflace klesne pod 2 % Do konce letošního roku meziroční inflace zůstane kolem 8 %. K jejímu strmému poklesu na začátku příštího roku přispěje výrazné zlevnění energií a vládou navrhované změny DPH. Za celý letošní rok inflace dosáhne 11 %, příští rok zpomalí na 1,3 % a v roce 2025 opět mírně vzroste na 2,2 %. Jádrová složka ale setrvá nad 2 %.

ČNB sazby do konce roku nezmění Jejich první snížení čekáme až v únoru příštího roku, zatímco původně jsme s ním počítali už letos v září. O to rychlejší ale snižování sazeb v roce 2024 bude. Na jeho konci čekáme repo sazbu na 4 %.

Dočasné přerušení poklesu tržních úrokových sazeb Odložení zahájení cyklu uvolňování měnové politiky ČNB do příštího roku odsune i pokles tržních úrokových sazeb. Inverzní tvar si korunová křivka zřejmě udrží i po celý příští rok.

Oslabující, avšak stále silná koruna Politika ČNB v kombinaci s rychle oslabujícím americkým dolarem by měla udržet depreciační tlaky na uzdě. V ročním horizontu očekáváme dosažení úrovně 24,10 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení