Dozvuky zasedání ČNB a revize CPI v USA

09.02.2024 8:05:42

Na korunovém trhu dnes bude rezonovat včerejší zasedání ČNB, na kterém bankovní rada snížila repo sazbu o 50 bb na 6,25 %. Podobnější vysvětlení rozhodnutí a další informace ohledně nové prognózy centrální banky dnes nabídne setkání s analytiky a shrnutí zimní Zprávy o měnové politice. Ve Spojených státech budou zveřejněny revize spotřebitelských cen, které loni výrazně zamíchaly s celým inflačním trendem.

Revize CPI v USA po loňské zkušenosti na trzích budí obavy

ČNB dnes na čtvrtletním setkání s analytiky podrobněji představí svoji novou prognózu. Ještě před tím zveřejní také shrnutí zimní Zprávy o měnové politice. Vzhledem k tomu, že nová prognóza implikuje repo sazbu v roce 2025 výrazně pod 3 %, budeme sledovat především případné úvahy o přehodnocení neutrální sazby, která se dosud podle vyjádření centrální banky nacházela právě poblíž 3 %. Guvernér Michl přitom na včerejší tiskové konferenci uvedl, že se podle něj nachází rovnovážná sazba naopak výše než v době před pandemií.

Globální finanční trhy dnes budou sledovat revize spotřebitelských cen ve Spojených státech. Přestože v minulosti pravidelné úpravy sezónních faktorů povětšinou nebyly příliš významné, ty loňské výrazně zrelativizovaly sílu dezinflačního procesu. Jádrová inflace totiž byla zvýšena pro Q4 22 z původních 3,1 % y/y na 4,3 % y/y. Obezřetnost proto na trzích přetrvává i letos. Z našeho pohledu je však riziko pro výraznou vzestupnou revizi oproti loňsku menší, vzhledem k tomu, že dynamika CPI se v poslední době nachází nad deflátorem soukromé spotřeby (PCE).

ČNB snížila úrokové sazby o 50 bb, koruna výrazně oslabila

Bankovní rada ČNB včera poměrem 6:1 rozhodla o snížení repo sazby o 50 bb na 6,25 % (jeden člen hlasoval pro snížení o 75 bb). Trhy se přitom těsně před zveřejněním rozhodnutí lehce přikláněly k poklesu o 25 bb, byť zaceněno bylo o něco mezi 25 a 50 bb. Rizika sice centrální banka vnímá stále jako proinflační, z tiskové konference a prohlášení však bylo patrné, že obavy bankovní rady o míru lednového přecenění se zmírnily. Zveřejněna byla i nová prognóza centrální banky, podle které by tuzemská ekonomika letos měla vzrůst o 0,6 % (přehodnocení o -0,6 p.b.) a inflace dosáhnout průměrných 2,6 %. Trajektorie úrokových sazeb je v současné prognóze centrální banky oproti té z listopadu výrazně nižší. Podle ní by sazba 3M Pribor měla na konci roku 2024 klesnout pod 3 % a v příštím roce na průměrných 2,6 %. Na tiskové konferenci nicméně guvernér Michl opět zopakoval, že podle něj budou úrokové sazby ve skutečnosti vyšší, než předpokládá prognóza. Koruna v páru s eurem v reakci na holubičí vyznění zasedání a nové prognózy oslabila o 1,1 % na 25,25 CZK/EUR a korunové tržní úrokové sazby na kratších splatnostech propadly o 20 bb.  Více ke včerejšímu zasedání ČNB zde: https://bit.ly/CNB_Feb24_CZ.

Na globálních trzích včera panoval relativní klid. Dolar k euru oslabil o 0,1 % na 1,077 USD/EUR. Z dat byly ve Spojených státech zveřejněny pouze týdenní statistiky z tamního trhu práce, které opět potvrdily jeho napětí.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení