Ospalý rozjezd ekonomiky

24.01.2024 13:25:00

Ekonomika letos opět poroste, ale jen pomalu Po loňském poklesu o 0,4 % očekáváme růst o 0,8 %. Pozvolné oživení bude souviset s vyšší spotřebou domácností podpořenou obnoveným růstem reálných mezd a rozpouštěním vysokých úspor.

Výrazný pokles inflace na dosažení 2% cíle stačit nebude Růst spotřebitelských cen podle nás letos zpomalí na 2,7 % po loňských 10,7 %. Zatímco růst regulovaných a jádrových cen zůstane nad cílem centrální banky, potraviny by naopak měly po započtení nižší DPH zlevnit.

ČNB bude nadále snižovat sazby, její politika však zůstane restriktivní Na konci letošního roku by repo sazba měla podle naší prognózy klesnout ze současných 6,75 % na 4 %, politicky neutrálních 3 % dosáhne ale až na konci roku 2025. Přístup bankovní rady zůstane podle nás opatrný, a to i s ohledem na pouze pozvolný ústup jádrové inflace.

Tržní úroky se po svém předchozím propadu stabilizují Zmírňování inverze výnosové křivky by letos mělo pokračovat v návaznosti na uvolňování měnové politiky ČNB. Dalšímu poklesu sazeb s delší splatností by však měl bránit vývoj v zahraničí.

Obrat oslabujícího trendu koruny je nadohled Krátkodobě koruna k euru podle nás ještě mírně oslabí. Obnovení jejího posilování očekáváme v souvislosti se zlepšováním fundamentů domácí ekonomiky a oslabujícím dolarem od druhé poloviny roku.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení