Perzistentní jádrová inflace v eurozóně a silný trh práce v USA

02.04.2024 8:05:17

Data z domácí ekonomiky by v tomto týdnu měla potvrdit pokračující pozvolné oživování ekonomické aktivity. V zámoří budou obchodníci sledovat zejména březnové statistiky z trhu práce, které podle nás budou opět silné. Brzkému uvolnění měnové politiky v USA tedy nahrávat příliš nebudou. Vysoko patrně v březnu zůstala i jádrová inflace v eurozóně. Jejímu poklesu by navíc měl ve zbytku roku bránit svižný růst jednotkových mzdových nákladů. Opatrnost tak lze očekávat i ve vyjádřeních představitelů ECB.

Tuzemská poptávka oživuje

Od domácích dat v tomto týdnu očekáváme potvrzení postupného zlepšování ekonomické situace.  Platí to jak pro dnešní PMI ze zpracovatelského průmyslu za březen, tak pro únorové maloobchodní tržby bez aut, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Ty by měly vykázat již pátý meziměsíční růst v řadě, když očekáváme jejich zvýšení o 0,5 % m/m. Finanční trhy dnes budou sledovat rovněž záznam z březnového zasedání ČNB (více zde: https://bit.ly/CNB_Focus_Mar24_CZ). Pro dluhopisový trh může zajímavou informaci ohledně letošní emise státních dluhopisů přinést i měsíční bilance státního rozpočtu, která ke konci února dosáhla -102,5 mld. CZK. Schválený deficit pro celý rok přitom činí 252 mld. CZK.

V eurozóně bude hlavním údajem březnová inflace. Předpokládáme, že celková inflace setrvá na únorových 2,6 % y/y. Nad celkovou inflaci se nadále drží ta jádrová, která podle našeho odhadu poklesla z 3,1 % y/y v únoru na rovná 3 % y/y. Vysoká srovnávací základna a zlevnění plynu na velkoobchodních trzích by mělo na podzim snížit celkovou meziroční inflaci pod 2 %. Domníváme se však, že jádrová inflace zůstane nad 2,5 % y/y po celý rok. Podílet by se na tom měl svižný růst jednotkových mzdových nákladů, který podle nás letos dosáhne v průměru 3,7 %.

Další silná data z trhu práce zřejmě nejistotu ohledně prvního snížení sazeb Fedem nezmírní. Očekáváme, že v březnu vzniklo v nezemědělském sektoru 215 tis. nových pracovních míst, což je stále tempo, které převyšuje nárůst pracovní síly. Těžko lze tedy z těchto dat prozatím vyvozovat hmatatelnější dezinflační tendence z amerického trhu práce. Určité známky ochlazování by však měly být patrné v rámci tokových dat z JOLTS. V rámci nich se snižuje míra fluktuace zaměstnanců. To může signalizovat, že začíná být obtížné hledat lepší místa.

Dolar dále zpevňuje

Indikátory sentimentu v minulém týdnu ukázaly na mírné zlepšování nálady na starém kontinentu. Patrné to bylo nejen u tuzemského konjunkturálního průzkumu za březen (více zde: https://bit.ly/3vxw9aZ), ale i dubnové spotřebitelské důvěry GfK v Německu nebo březnového průzkumu ekonomického sentimentu v eurozóně z dílny Evropské komise. To nejhorší tak snad má ekonomika eurozóny již za sebou. Její oživení však podle nás bude v letošním roce pouze pozvolné. V celoročním vyjádření očekáváme růst HDP eurozóny o 0,6 %.

Tuzemská ekonomika v závěru loňského roku solidně rostla. Konečný odhad tuzemského HDP za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 % na 0,4 %. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 %, zatímco podle předchozího odhadu ČSÚ ze začátku března ve stejném rozsahu poklesla. Oživení zaznamenala jak spotřeba domácností, tak fixní investice. Kladný příspěvek čistého vývozu, který patrně odrážel vývoz dříve rozpracované produkce, však byl kompenzován záporným příspěvkem zásob. Reálné spotřebitelské výdaje zůstaly přes robustní mezičtvrtletní růst o 0,5 % nízko, když dále vzrostla již tak výrazná míra úspor. Nadprůměrná zůstala i míra zisků nefinančních podniků. Více píšeme zde: https://bit.ly/4aPYNDt. Koruna patrně i s podporou těchto dat ve čtvrtek odolávala posilujícímu dolaru a zpevněním o 0,1 % se vrátila k 25,30 CZK/EUR, což byla oproti pondělku o zhruba 5 haléřů silnější úroveň.

Dolar v závěru minulého týdne podpořila silná data i jestřábí výroky z Fedu. Ch. Waller uvedl, že si před snížením sazeb chce počkat na další data, která by potvrdila ústup inflačních tlaků a zmírňování napětí na trhu práce. Pozitivní vyznění z pohledu zelených bankovek mělo i třetí čtení HDP v USA za Q4 23, kde došlo stejně jako v případě ČR k vzestupné revizi. Namísto původních 3,2 % mezičtvrtletně anualizovaně nakonec americká ekonomika vzrostla o 3,4 %. Revize struktury růstu navíc ukázala na silnější poptávkové tlaky, když byla zvýšena dynamika osobní spotřeby, a naopak snížen příspěvek zásob. Další posílení pak americký dolar k euru zaznamenal i na Velikonoční pondělí, když po překvapivě silném březnovém ISM indexu z průmyslu z USA uzavřel na 1,074 USD/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení