Nová makro data ukáží další růst ekonomiky USA

01.10.2020 8:19:22

Index ISM by měl vykázat další nepatrné zlepšení a potvrdit tak pokračující expanzi výroby v USA. ADP report indikuje další zlepšení trhu práce, který by měl být patrný na datech, která budou zveřejněná zítra. Na trhu přetrvávají spekulace na dodatečný fiskální stimul americké vlády. ČR vyhlásila nouzový stav a představila plán vysokého deficitu veřejných financí na příští rok.

Aktivita ve výrobě v USA pokračuje v expanzi

Finanční trh vstupuje do dnešního dne s mírně pozitivní náladou, když přetrvávají určité naděje na další fiskální impuls v USA. Makroekonomická data překvapují stále spíše pozitivně. Dnes bude zveřejněn ostře sledovaný vývoj indexu nákupních manažerů ISM za září ve výrobě. U něj došlo k citelnému zlepšení a analytici z SG tentokrát čekají jen nepatrné zlepšení. Trh je v průměru lehce optimističtější a čeká zlepšení na 56,4 bodu. Index je jasně v pásmu expanze ekonomiky, ale hlavním hybatelem trhu je spíš výhled do konce roku a další dopad pandemie.

Index nákupních manažerů PMI za září ve výrobě bude dnes zveřejněn v ČR. Po vzoru okolních států i zde čekáme zlepšení, přičemž poprvé od konce roku 2018 vidíme nemalou šanci indexu dostat se do pásma expanze nad 50ti body. Další zlepšení více nad 50 bodů se čeká i v sousedním Polsku či Maďarsku.

Spekulace na fiskální stimul zlepšují sentiment

ADP report z trhu práce v USA překvapil oproti odhadům větším nárůstem počtu pracovních míst za září a naladil tak pozitivně na údaje o tvorbě pracovních míst, která budou zveřejněná zítra. Mírně vzhůru byla revidována data o spotřebě domácností za druhé čtvrtletí a celkový údaj o HDP tak byl zvýšen na -31,4 % q/q (anualizovaně) z původního odhadu -31,7 % q/q. Z tržního pohledu však jde o malou revizi historie a bez vlivu na cenové pohyby. Pozitivně potěšily i další údaje z nemovitostního trhu, když nevyřízené prodeje domů vzrostly více, než se čekalo. Trhy ovšem více než zveřejňovaná data ovlivňuje výhled na budoucnost a ta je stále ovlivňována nadějemi na další fiskální stimul. Ministr financí USA Mnuchin uvedl, že jednání o tom stále probíhají. President Donald Trump včera dle očekávání podepsal zákon, který pomůže předejít uzavření vládních institucí do 11. prosince. Americké akcie tak nakonec včera vzrostly. Evropské tituly rovněž rostly, ale na konec své zisky neudržely a skončily v mírném záporu. Americký dolar proti euru přes den posiloval, ale později se otočil a své včerejší zisky zcela vymazal.

Česká koruna včera s poklesem averze vůči riziku posílila z úrovní poblíž 27,20 CZK/EUR k 27,06 CZK/EUR. Posílil také maďarský forint a mírně i polský zlotý. Vláda včera vyhlásila, že od pondělí bude  v zemi platit nouzový stav. Premiér Babiš ujišťoval, že nedojde k restrikcím, které by výrazně omezily ekonomiku.  Nepříliš příznivou zprávu ohledně dalšího vývoje veřejných financí včera poskytla zpráva o plánovaném shcodku ve výši 320 mld Kč, a to bez vlivu zrušení superhrubé mzdy, takže implicitně míří na deficit ve výši 400 mld. Kč, což je zjednodušeně opravdu hodně. Ministerstvo financí ve včerejší aukci státních dluhopisů získalo 5,1 mld. CZK, nicméně poptívka byla vysoká, když investoři poptávali až 12,5 mld. Více o tom v našem reportu zde https://bit.ly/3cJ8Tcm.

Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení