Očekávání kroků ECB žene akcie nahoru

11. 9. 2019 16:29:35

Evropským burzám se dnes dařilo. Index Stoxx 600 si v závěrečných desítkách minut obchodování připisuje zisk okolo 0,6 %, a to za podpory všech hlavních sektorů. O první příčku bojují informační technologie s těžaři a zpracovateli komodit, jejichž akcie shodně posilují o 1,2 %. Nejmenší zisky přidávají utility, které rostou o čtvrt procenta. Do jisté míry optimismu nahrává zítřejší zasedání Evropské centrální banky, od které investoři očekávají představení několika opatření na podporu růstu ekonomiky a inflace. Druhým faktorem mohou být spekulace, že Čína uvolní některé překážky v obchodní válce se Spojenými státy.

Po dvou nemastných neslaných seancích v USA zamířil index S&P 500 na začátku dnešního obchodování nahoru. Hodinu po otevření trhu roste zhruba o čtvrt procenta, když hlavními tahouny jsou energetické společnosti a informační technologie.

Pražský parket si dnes polepšil o 0,8 %. S výjimkou trojice Komerční banka, Moneta a Kofola se dařilo všem titulům. Největší radost udělal svým akcionářům Avast, jehož akcie vylétly o 3,8 %. Třetinový zisk oproti antivirovému vývojáři zaznamenal ČEZ a bronz dnes patří rakouské Erste, která zvýšila svoji hodnotu o 0,7 %.

Autor: Miroslav Frayer