Avast (Koupit, 12m cíl 466 GBp) - Prodej třetím stranám se nebude opakovat

29.01.2020 11:46:43

Akcie Avastuvčera (28. 1. 2020) ztratily 9,3 % (138 CZK). Důvodem byla informace, že Avast prodává data o chování uživatelů. Mělo k tomu docházet prostřednictvím dceřiné společnostiAvastu Jumshot. Zákazníci dali ke sběru souhlas, společnost Jumshot je zpracovala a data prodala třetím stranám. Data byla anonymní, takže se nejednalo o osobní informace typu e-mail nebo jméno.

Máme za to, že toto není nová informace. Ta je na trhu již od minulého roku, kdy se o tom začalo diskutovat. Navíc, dle prohlášení, Avast učinil opatření a od prosince loňského roku kompletně zrušil používání dat pro jakékoliv jiné účely než bezpečnostní aplikace, včetně sdílení s dceřinou firmou Jumpshot. To znamená, že od prosince se data o chování nevyužívají / neprodávají.  Tím je z našeho pohledu celá diskutabilní událost vyřešena a nic podobného se již nebude opakovat.

Dopad na předpovědi, cílovou cenu akcie a doporučení: Nemyslíme se, že tato zpráva mávliv na fundament společnosti, ten je z našeho pohledu beze změn.Navíc se ani nedá čekat dopad do hospodaření. Tržby společnosti Jumshot jsou kolem 5 % celkových výnosů Avastu. Ponecháváme cílovou cenu a doporučení Koupit v beze změny.

Dle našeho názoru je reakce investorů přehnaná. Nicméně vzhledem k možnému reputačními riziku, by negativní sentiment mohl ještě přetrvat.

Očekávané události: Společnost zveřejní své hospodářské výsledky za celý letošní rok ve středu 26. února 2020.
Autor: Bohumil Trampota

Plný text ke stažení