Česká ekonomika zatím dobře odolává zpomalení v zahraničí

14. 8. 2019 9:19:31

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla ve srovnání s prvním čtvrtletím o 0,6 %.  V meziročním srovnání tak růst činí 2,7 %. To bylo desetinku nad očekáváním trhu a naopak nepatrně pod naším odhadem. Výsledek je v souladu s prognózou ČNB.

Struktura růstu bude zveřejněna až za dva týdny, ale z měsíčních údajů předpokládáme, že ekonomiku podporovala především spotřeba domácností a také zahraniční obchod. To svým komentářem potvrdil i Statistický úřad, když uvedl, že hlavním faktorem růstu HDP ve 2. čtvrtletí byly výdaje na konečnou spotřebu podpořené především spotřebou domácností a k růstu HDP významně přispěla i zahraniční poptávka. Statistický úřad rovněž uvádí, že pokračovalo postupné snižování dynamiky růstu investiční aktivity. Připomeňme, že se jedná o předběžný odhad, který často podléhá revizi.

Mezikvartální růst HDP je stejně rychlý jako byl v předchozím čtvrtletím. Ve světle poklesu ekonomiky Německa je to potěšující zpráva. Domácí ekonomika tedy zůstává zatím vůči vnějším vlivům relativně dobře odolná. Ovšem připomeňme slabý výsledek průmyslu za červen a pokles předstihových indikátorů! Další kvartály zřejmě přinesou postupné zpomalení hospodářské aktivity. Česká ekonomika bude zpomalovat přičemž brzdou bude přetrvávající nedostatek pracovníků a postupně i slábnoucí zahraniční poptávka.

Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 %. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností. Investice v letošním roce své tempo mírně zvolní, čisté exporty budou domácí ekonomiku brzdit. V příštím roce čekáme zpomalení ekonomiky ČR na 2,1 %.

Domácí ekonomika sice stále roste lehce nad svým potenciálem, ale na obzoru je výrazné riziko jejího zpomalení a to i bez dalšího utažení měnové politiky. Od ČNB tak pro horizont dvanácti měsíců nečekáme žádnou změnu úrokových sazeb.

Česká koruna na dnes zveřejněná data významně nereaguje.

Autor: Michal Brožka