Cesta k exitu je volná

31.01.2017 15:48:00

Česká ekonomika v letošním roce mírně zrychlí a podle našeho odhadu přidá 2,7 %. Za jejím růstem bude zejména domácí spotřeba. Mírné oživení by ale měly zaznamenat i investice.

Inflace bude po celý letošní rok přestřelovat cíl ČNB. V průměru by měla dosáhnout 2,2 %. Ze začátku roku inflaci nahoru pomůže efekt statistické základny cen pohonných hmot a potravin. Ve zbytku roku budou hlavním tahounem jádrové ceny.  

Česká národní banka podle nás zruší svůj závazek ve druhém čtvrtletí letošního roku. Jako příhodné považujeme pravidelné zasedání, které proběhne 4. května. Riziko představuje mimořádné zasedání v dubnu. Náš hlavní scénář již neobsahuje zavedení záporných sazeb. Negativní sazby však zůstávají rizikem.

Opuštění kurzového závazku bude znamenat zvýšenou kurzovou volatilitu; v případě extrémních hodnot na obou stranách bude ČNB intervenovat. Návrat k dlouhodobému posilujícímu trendu koruny bude postupný.

Výnosy krátkodobých státních dluhopisů zůstanou až do konce kurzového závazku hluboce v záporu. Poté by se měly vracet zpět k nule. Výnosy na dlouhém konci by měly během celého roku 2017 postupně růst.

Autor: Jan Vejmělek, Viktor Zeisel, Marek Dřímal, Jana Steckerová, David Kocourek

Plný text ke stažení