Dozvuky zasedání ČNB

23.06.2022 7:32:58

Dnes budou v eurozóně i v USA zveřejněny předběžné červnové PMI, které by měly pro letošní druhé čtvrtletí indikovat pokračující hospodářský růst. Globálními trhy může opět zahýbat šéf Fedu Powell, který promluví v dolní komoře amerického Kongresu. Domácí trh bude vstřebávat včerejší zasedání ČNB, které přineslo růst sazeb o 125 bb a zároveň bylo poslední ve starém složení bankovní rady pod vedením guvernéra Rusnoka.

Slábnoucí, ale stále solidní PMI

Dnes budou zveřejněny předběžné PMI za červen. Ty se v Evropě zřejmě mírně zhoršily jak v oblasti průmyslu, tak služeb. Zatímco snížení indexu ve zpracovatelském průmyslu odráží hlavně odeznívání problémů v dodavatelských řetězcích (zkracující se dodací lhůty PMI snižují), ve službách se pomalu začíná vyčerpávat výrazný postcovidový růstový impulz. Celkově se PMI nicméně stále drží na vysokých úrovních a signalizují další oživení ekonomiky eurozóny. Kompozitní index PMI by měl podle našeho odhadu poklesnout na 54,5 bodu z předchozích 54,8 bodu, což je konzistentní s růstem HDP v Q2 o zhruba 0,5 % q/q (náš odhad je konzervativnější, když počítá s 0,2 % q/q).

Ve čtvrtek a pátek zasedne Evropská rada. Ukrajině by vhledem k podpoře ze strany Německa, Francie a Itálie mohl být udělen status kandidátské země EU (společně s Moldavskem). Samotný přístupový proces však bude trvat roky, ne-li desetiletí. Projednáno by mělo být i případné zahájení procesu úpravy smluv EU, a to mj. změny hlasování (přechod od jednomyslnosti ke kvalifikované většině v určitých tématech, včetně sankcí) a právo EP iniciovat, měnit nebo rušit právní předpisy EU a upravovat pravomoci EU.

ČNB naposled ve starém složení opět výrazně zvýšila sazby

Základní úroková sazba ČNB vzrostla o dalších 125 bb na 7 %. Očekávání analytiků byla poměrně široce rozkročena v intervalu 75-150 bb. Finanční trh byl nakonec mírně zklamán, jelikož měl plně zaceněno zvýšení sazeb o 150 bb. Tržní sazby tak na rozhodnutí reagovaly poklesem. To by za běžných okolností bylo spojeno i s oslabením koruny. To bylo nicméně velmi mírné, když se koruna opět odrazila od známé hranice 24,75 CZK/EUR, nad kterou jí zřejmě nedovoluje oslabit ČNB svými intervencemi. V podvečerním Interview na ČT24 guvernér uvedl, že se současná většina v bankovní radě snažila zachovat kontinuitu tím, že nabízeli hlasování o "mnohem menším" zvýšení sazeb (než odborným aparátem doporučených 150 bb), pokud se k nim dva členové v menšině přidají. Ti ale hlasovat pro jakýkoliv nárůst sazeb odmítli. Bankovní rada podle svého prohlášení vyhodnotila rizika základního scénáře poslední prognózy (která ukazovala potřebu zvýšit sazby až na průměrných 8 % ve Q2 22) jako „výrazně proinflační a působící ve směru potřeby dalšího znatelného zpřísnění měnové politiky“. Včera tak podle nás nemuselo jít o polední zvýšení v rámci současného cyklu růstu sazeb. Přestože nová bankovní rada bude pravděpodobně s dalším růstem sazeb opatrnější i vzhledem k tomu, že v jejím čele usedne výrazný odpůrce jejich zvyšování, případné přetrvávání inflačních tlaků a výprodej korun nakonec může donutit většinu jednat. Ohledně devizových intervencí ČNB potvrdila, že bude pokračovat v současném módu, kdy brání dalšímu výraznému oslabování koruny, které by ještě více přilévalo olej do ohně inflačních tlaků, avšak jedná se pouze o nástroj doplňkový. K eventuálnímu pokračování v obraně koruny po 1. červenci se nicméně guvernér vzhledem k jeho odchodu jednoznačně nevyjádřil. Stále tak není patrné, jak se k používání tohoto nástroje obměněná bankovní rada postaví, což v případě ukončení její podpory pod novým vedením přináší riziko výrazného oslabení tuzemské měny. Více jsme se zasedání ČNB věnovali zde: https://bit.ly/3xJxGYx.

Vyjádření šéfa Fedu včera opět srazilo lepšící se náladu na trzích. J. Powell před americkým senátem zopakoval svoje odhodlání zkrotit inflaci a připustil, že by mohlo rychlé zvyšování sazeb vyvolat i recesi americké ekonomiky, když označil měkké přistání v současné situaci jako „velmi obtížné“. Americké akcie tak nakonec zavřely v červených číslech a dolar k euru oslabil zhruba o 0,4 % k 1,058 USD/EUR. Nedařilo se ani regionálním měnám. Maďarský forint odepsal 0,5 % a včerejšek zakončil poblíž 396,4 HUF/EUR. Ještě výraznější ztrátu (o 1,3 % na 4,7 PLN/EUR) zaznamenal polský zlotý.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení