Aktuální komentář z finančního trhu

Trh práce v USA za listopad zklamal

03.12.2021 15:22

Data z trhu práce USA vyslala smíšený signál. Počet nově vytvořených pracovních míst dosáhl v listopadu 210 tisíc, zatímco trh čekal 550 tisíc. Slabší byl především přírůstek ve službách. Míra nezaměstnanosti se naopak snížila více, než se čekalo, a to na 4,2 % z předchozí úrovně 4,6 %. Růst průměrné mzdy ve výši 4,8 % y/y byl jen lehce pod odhady. V souhrnu se tak data z trhu práce za listopad jeví slabší, než se čekalo. 

Autor: Michal Brožka Zobrazit více

Aktuální komentář z akciového trhu

Komentář: Týden na akciových trzích: Pražská burza za týden vzrostla a překonala ostatní

03.12.2021 16:51

Podle šéfa amerického Fed není inflace přechodná, jak se dosud myslelo. To samozřejmě okamžitě odstartovalo spekulace o dřívějším utahováním měnové politiky – pro akcie tedy negativní (klesly).

Inflace v Eurozóně vzrostla více než se čekalo a to jak spotřebitelská, tak zvlášť v cenách výrobců. Americký trh práce, to bylo tento týden asi nejočekávanější z makrodat,  nedokázal vytvořit tolik pracovních míst jak se předpokládalo. Co se týká makrodat tedy žádná velká sláva, spáše naopak.

Nicméně akciové indexy si nevedly tak špatně. Může to být tím, že nová mutace korovaviru omikron se sice rychle šíří, ale není tak nebezpečná, jako předchozí.

Autor: Bohumil Trampota Zobrazit více